Tuż pod Warszawą swoje uroki kryje część historycznej ziemi czerskiej. Dziś to m.in. powiat piaseczyński. Na wolny weekend lub wakacyjną wyprawę polecamy wybrać się właśnie tu i proponujemy skorzystać z roweru. Prezentujemy trzy kierunki na wycieczkę: do Góry Kalwarii i historycznego Czerska, do Konstancina i nadwiślańskich Gassów oraz w kierunku Piaseczna i jego zielonego południa. Do każdego z tych miejsc poprowadzą nas rowerowe szlaki Krainy Jeziorki.
Góra Kalwaria i Czersk
Jak dojechać rowerem?
Z okolic Konstancina poprowadzi nas Nadwiślański Szlak Rowerowy oznaczony kolorem niebieskim. Możemy także pojechać wiślanym wałem, dojeżdżając np. do miejscowości Gassy.
Z Piaseczna i okolic proponujemy skorzystać z zielonego Chojnowskiego Szlaku Rowerowego przez Lasy Chojnowskie, leśnego kompleksu Zimne Doły czy Planety Zalesie.
Atrakcje okolicy
Na terenie gminy Góra Kalwaria niewątpliwie największą atrakcją są ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Niestety jakiś czas temu z dziedzińca zamkowego zniknęły maszyny oblężnicze. W zamian jedna z zamkowych sal zyskała wyposażenie (m.in. królewskie łoże). Obok zamku znajduje się kościół z 1806 roku. Warto na pewno zwrócić uwagę na malarstwo ścienne, które znajduje się na czerskich budynkach (biblioteka, świetlica wiejska oraz parking przed kościołem) oraz drewniane rzeźby na czerskim rynku. W samym mieście na pewno atrakcją będą kościoły, zarówno parafialny, jak i sanktuarium na Mariankach. Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum im. św. O. Papczyńskiego. Będąc w Górze Kalwarii, koniecznie należy udać się pod ratusz miejski, zobaczyć jatki, Pałac Biskupi (Centrum Informacji Turystycznej) oraz umówić się na wizytę z miłośnikami historii okolicy – z Państwem Prus-Wiśniowskimi, którzy od ponad 30 lat prowadzą swoje prywatne muzeum regionalne. Śladami obecności społeczności żydowskiej w mieście są Dom Modlitwy i dwór cadyka Altera w podwórzu przy ulicy Pijarskiej. Będąc w Górze Kalwarii, na pewno należy wybrać się nad urokliwą Wisłę, na której coraz liczniej widać plażowiczów, wędkarzy, kajakarzy, a nawet flisaków. Zwiedzając Górę Kalwarię, warto także przemaszerować ulice tworzące krzyż, na którego planie biskup Stefan Wierzbowski ustanowił wieś Góra, a która prawa miejskie otrzymała w 1670 roku.
Konstancin-Jeziorna i nadwiślańskie Urzecze
Jak dojechać rowerem?
Z Góry Kalwarii do Konstancina poprowadzi nas Nadwiślański Szlak Rowerowy oznaczony kolorem niebieskim. Po drodze możemy pospacerować po łęgowych lasach. Ciut dalej będziemy mieli możliwość skosztować i kupić cieciszewskie sery podpuszczkowe. Ewentualnie możemy pojechać wiślanym wałem przez miejscowość Piaski i Gassy. Z Piaseczna poprowadzi nas czerwony szlak główny Krainy Jeziorki lub czarny szlak łącznikowy. Po drodze odwiedzimy willowy Konstancin oraz Lasy Chojnowskie.
Atrakcje okolicy
Można udać się w kierunku pobliskiego Parku Zdrojowego. Jeśli nie trafimy akurat na koncert w amfiteatrze, możemy uzupełnić w organizmie mikroelementy, udając się do tężni solankowej. Wstęp płatny, bilet jednorazowy to wydatek 12 zł (ulgowy 6 zł). Konstancin wzbudza zachwyt nie tylko architekturą kościelną, lecz także licznymi willami z przełomu XIX i XX wieku. W jednej z nich, w domu Stefana Żeromskiego, mieści się obecnie muzeum (czynne od 1 maja do 15 października w każdą środę, sobotę oraz niedzielę, w godzinach od 11.00 do 17.00). Poza tym warto zwiedzić odrestaurowaną Hugonówkę (Dom Kultury), a w niej muzeum nadwiślańskiego Urzecza czy Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie. Jeśli komuś mało, może się wybrać do pobliskiego Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Pod Konstancinem warto odwiedzić Skład Towarów Wiejskich w Habdzinie. Można w nim nabyć produkty ekologiczne z niemal całej Polski. Będąc w tej okolicy, obowiązkiem jest ruszyć w kierunku Gassów, gdzie w sezonie regularnie kursuje prom na drugi brzeg Wisły. To na wypadek gdyby ziemi piaseczyńskiej było komuś mało.
Piaseczno i jego zielone południe
Jak dojechać rowerem?
Z okolic Konstancina poprowadzi nas czerwony szlak główny Krainy Jeziorki lub czarny szlak łącznikowy. Po drodze zwiedzimy willowy Konstancin oraz Lasy Chojnowskie. Z Góry Kalwarii najlepiej wybrać się zielonym Chojnowskim Szlakiem Rowerowym przez Lasy Chojnowskie, gdzie przed wjazdem do Piaseczna warto zahaczyć o Planetę Zalesie w Zalesiu Górnym czy kompleks leśny Zimne Doły, który jest doskonałym miejscem na krótki odpoczynek i np. ognisko.
Atrakcje okolicy
Niewątpliwie największą atrakcją Piaseczna jest przejażdżka kolejką wąskotorową z Piaseczna do Miasteczka Westernowego w Runowie. Trasa liczy 15 km w jedną stronę i trwa ok. 40 minut. Wycieczki organizowane są na zamówienie, a regularne kursy odbywają się w każdą niedzielę, od marca do października. Pociągi startują o godz. 10.00 i 11.45. W trakcie pobytu w Runowie można piknikować, rozpalić ognisko, grilla. W pobliskim miasteczku country odbywają się zabawy, konkursy i jest wiele atrakcji rodem z westernu. W tym czasie kolejarze organizują przewozy drezynami (ręczną i spalinową). Od kilku już lat hitem są spływy kajakowe Jeziorką z Górek Szymona w Zalesiu Dolnym do Konstancina-Jeziorny. Urokliwa trasa ma 12 km. Blisko 70 gatunków ptaków, kilkanaście gatunków ryb oraz możliwość zobaczenia bobra – to tylko skrawek atrakcji przyrodniczych doliny Jeziorki. Drugi wariant to jeszcze bardziej dzika Jeziorka na odcinku od Prażmowa do Zalesia Górnego. Koniec tej trasy kajakowej to także doskonałe miejsce do plażowania i grillowania. Od niedawna działa tu nowa siłownia zewnętrzna i plac zabaw, a spacerowe alejki zyskały nową jakość. Nieopodal, na tzw. Zimnych Dołach, znajdują się nie tylko rezerwaty, lecz także leśne miejsca do grillowania i rekreacji, widokowa wieża, która może posłużyć zapalonym fotografom do uchwycenia niezapomnianych ujęć budzącej się do życia przyrody. W pobliżu jest też niedawno wybudowany nowoczesny parking leśny z toaletami i miejscami do grillowania. Warto odwiedzić rynek w Piasecznie, gdzie jedząc najlepsze lody i gofry w mieście, można chłodzić się przy fontannach miejskich. Nieopodal znajduje się zabytkowy ratusz i kościół pw. św. Anny. Latem odbywają się tu liczne imprezy: koncerty, spektakle, wystawy.
Kraina Jeziorki to projekt, który stara się łączyć oba powiaty: piaseczyński i grójecki, ale też gminę Mszczonów. Na stronie www.krainajeziorki.pl można znaleźć wiele informacji o szlakach rowerowych i o największych atrakcjach turystycznych regionu, jak i o wydarzeniach we wszystkich gminach należących do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki.
Do zobaczenia na szlaku
Arkadiusz Strzyżewski
Napisz komentarz
Komentarze