Reklama

Piaseczyńskie trójmiasto na rowerze

Piaseczyńskie trójmiasto na rowerze

Tuż pod Warszawą swoje uroki kryje część historycznej ziemi czerskiej. Dziś to m.in. powiat piaseczyński. Na wolny weekend lub wakacyjną wyprawę polecamy wybrać się właśnie tu i proponujemy skorzystać z roweru. Prezentujemy trzy kierunki na wycieczkę: do Góry Kalwarii i historycznego Czerska, do Konstancina i nadwiślańskich Gassów oraz w kierunku Piaseczna i jego zielonego południa. Do każdego z tych miejsc poprowadzą nas rowerowe szlaki Krainy Jeziorki.

 

Góra Kalwaria i Czersk
Jak dojechać rowerem?
Z okolic Konstancina poprowadzi nas Nadwiślański Szlak Rowerowy oznaczony kolorem niebieskim. Możemy także pojechać wiślanym wałem, dojeżdżając np. do miejscowości Gassy.
Z Piaseczna i okolic proponujemy skorzystać z zielonego Chojnowskiego Szlaku Rowerowego przez Lasy Chojnowskie, leśnego kompleksu Zimne Doły czy Planety Zalesie.
Atrakcje okolicy
Na terenie gminy Góra Kalwaria niewątpliwie największą atrakcją są ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Niestety jakiś czas temu z dziedzińca zamkowego zniknęły maszyny oblężnicze. W zamian jedna z zamkowych sal zyskała wyposażenie (m.in. królewskie łoże). Obok zamku znajduje się kościół z 1806 roku. Warto na pewno zwrócić uwagę na malarstwo ścienne, które znajduje się na czerskich budynkach (biblioteka, świetlica wiejska oraz parking przed kościołem) oraz drewniane rzeźby na czerskim rynku. W samym mieście na pewno atrakcją będą kościoły, zarówno parafialny, jak i sanktuarium na Mariankach. Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum im. św. O. Papczyńskiego. Będąc w Górze Kalwarii, koniecznie należy udać się pod ratusz miejski, zobaczyć jatki, Pałac Biskupi (Centrum Informacji Turystycznej) oraz umówić się na wizytę z miłośnikami historii okolicy – z Państwem Prus-Wiśniowskimi, którzy od ponad 30 lat prowadzą swoje prywatne muzeum regionalne. Śladami obecności społeczności żydowskiej w mieście są Dom Modlitwy i dwór cadyka Altera w podwórzu przy ulicy Pijarskiej. Będąc w Górze Kalwarii, na pewno należy wybrać się nad urokliwą Wisłę, na której coraz liczniej widać plażowiczów, wędkarzy, kajakarzy, a nawet flisaków. Zwiedzając Górę Kalwarię, warto także przemaszerować ulice tworzące krzyż, na którego planie biskup Stefan Wierzbowski ustanowił wieś Góra, a która prawa miejskie otrzymała w 1670 roku.
Konstancin-Jeziorna i nadwiślańskie Urzecze
Jak dojechać rowerem?
Z Góry Kalwarii do Konstancina poprowadzi nas Nadwiślański Szlak Rowerowy oznaczony kolorem niebieskim. Po drodze możemy pospacerować po łęgowych lasach. Ciut dalej będziemy mieli możliwość skosztować i kupić cieciszewskie sery podpuszczkowe. Ewentualnie możemy pojechać wiślanym wałem przez miejscowość Piaski i Gassy. Z Piaseczna poprowadzi nas czerwony szlak główny Krainy Jeziorki lub czarny szlak łącznikowy. Po drodze odwiedzimy willowy Konstancin oraz Lasy Chojnowskie.

Atrakcje okolicy
Można udać się w kierunku pobliskiego Parku Zdrojowego. Jeśli nie trafimy akurat na koncert w amfiteatrze, możemy uzupełnić w organizmie mikroelementy, udając się do tężni solankowej. Wstęp płatny, bilet jednorazowy to wydatek 12 zł (ulgowy 6 zł). Konstancin wzbudza zachwyt nie tylko architekturą kościelną, lecz także licznymi willami z przełomu XIX i XX wieku. W jednej z nich, w domu Stefana Żeromskiego, mieści się obecnie muzeum (czynne od 1 maja do 15 października w każdą środę, sobotę oraz niedzielę, w godzinach od 11.00 do 17.00). Poza tym warto zwiedzić odrestaurowaną Hugonówkę (Dom Kultury), a w niej muzeum nadwiślańskiego Urzecza czy Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie. Jeśli komuś mało, może się wybrać do pobliskiego Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Pod Konstancinem warto odwiedzić Skład Towarów Wiejskich w Habdzinie. Można w nim nabyć produkty ekologiczne z niemal całej Polski. Będąc w tej okolicy, obowiązkiem jest ruszyć w kierunku Gassów, gdzie w sezonie regularnie kursuje prom na drugi brzeg Wisły. To na wypadek gdyby ziemi piaseczyńskiej było komuś mało.

Piaseczno i jego zielone południe
Jak dojechać rowerem?
Z okolic Konstancina poprowadzi nas czerwony szlak główny Krainy Jeziorki lub czarny szlak łącznikowy. Po drodze zwiedzimy willowy Konstancin oraz Lasy Chojnowskie. Z Góry Kalwarii najlepiej wybrać się zielonym Chojnowskim Szlakiem Rowerowym przez Lasy Chojnowskie, gdzie przed wjazdem do Piaseczna warto zahaczyć o Planetę Zalesie w Zalesiu Górnym czy kompleks leśny Zimne Doły, który jest doskonałym miejscem na krótki odpoczynek i np. ognisko.

Atrakcje okolicy
Niewątpliwie największą atrakcją Piaseczna jest przejażdżka kolejką wąskotorową z Piaseczna do Miasteczka Westernowego w Runowie. Trasa liczy 15 km w jedną stronę i trwa ok. 40 minut. Wycieczki organizowane są na zamówienie, a regularne kursy odbywają się w każdą niedzielę, od marca do października. Pociągi startują o godz. 10.00 i 11.45. W trakcie pobytu w Runowie można piknikować, rozpalić ognisko, grilla. W pobliskim miasteczku country odbywają się zabawy, konkursy i jest wiele atrakcji rodem z westernu. W tym czasie kolejarze organizują przewozy drezynami (ręczną i spalinową). Od kilku już lat hitem są spływy kajakowe Jeziorką z Górek Szymona w Zalesiu Dolnym do Konstancina-Jeziorny. Urokliwa trasa ma 12 km. Blisko 70 gatunków ptaków, kilkanaście gatunków ryb oraz możliwość zobaczenia bobra – to tylko skrawek atrakcji przyrodniczych doliny Jeziorki. Drugi wariant to jeszcze bardziej dzika Jeziorka na odcinku od Prażmowa do Zalesia Górnego. Koniec tej trasy kajakowej to także doskonałe miejsce do plażowania i grillowania. Od niedawna działa tu nowa siłownia zewnętrzna i plac zabaw, a spacerowe alejki zyskały nową jakość. Nieopodal, na tzw. Zimnych Dołach, znajdują się nie tylko rezerwaty, lecz także leśne miejsca do grillowania i rekreacji, widokowa wieża, która może posłużyć zapalonym fotografom do uchwycenia niezapomnianych ujęć budzącej się do życia przyrody. W pobliżu jest też niedawno wybudowany nowoczesny parking leśny z toaletami i miejscami do grillowania. Warto odwiedzić rynek w Piasecznie, gdzie jedząc najlepsze lody i gofry w mieście, można chłodzić się przy fontannach miejskich. Nieopodal znajduje się zabytkowy ratusz i kościół pw. św. Anny. Latem odbywają się tu liczne imprezy: koncerty, spektakle, wystawy.
Kraina Jeziorki to projekt, który stara się łączyć oba powiaty: piaseczyński i grójecki, ale też gminę Mszczonów. Na stronie www.krainajeziorki.pl można znaleźć wiele informacji o szlakach rowerowych i o największych atrakcjach turystycznych regionu, jak i o wydarzeniach we wszystkich gminach należących do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki.

Do zobaczenia na szlaku

Arkadiusz Strzyżewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama