W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy cykl, w którym publikujemy odpowiedzi kandydatów na burmistrza Piaseczna na zadane przez nas pytania.
W tym tygodniu zapytaliśmy o następujące sprawy:
- Czy gmina powinna mieć specjalny fundusz oraz program na ratowanie zabytków? Jak powinna go wykorzystywać?
- Jaki ma Pani/Pan pomysł na rozwój infrastruktury sportowej?
MONIKA JAROSZEWSKA, 41 lat, wykształcenie: wyższe, doktor inżynier; zawód: geodeta, rzeczoznawca majątkowy, nauczyciel akademicki; obecnie pracuje na stanowisku geodety powiatowego.
KWW Nasza GMINA Nasz POWIAT
Czy gmina powinna mieć specjalny fundusz oraz program na ratowanie zabytków? Jak powinna go wykorzystywać?
Zabytki są ważnym elementem kultury, stanowiącym o wartości miejsca i najważniejszym elementem budowania tożsamości. Obowiązkiem gminy jest ochrona zabytków – dotowanie konserwacji i prac remontowych. Gmina Piaseczno powinna mieć na ten cel specjalny fundusz. Środki finansowe winny być pozyskiwane z zewnętrznych źródeł: programów ministerialnych (np. „Ochrona zabytków” – nabór wniosków na rok 2019 mija 31.10.2018), unijnych oraz sponsorów prywatnych, a także środków własnych. Środki te powinny być rozdzielane poprzez Komisję (społeczni opiekunowie zabytków, miejski konserwator) niezależnie od tego czy jest to obiekt użyteczności publicznej czy obiekt prywatny, o ile jest umieszczony w Gminnej Ewidencji Zabytków. Zadaniem Gminy jest również: aktywizacja i wsparcie mieszkańców w celu budowania tożsamości i pielęgnowania tradycji,
programy zachęcające do zwiedzania piaseczyńskich zabytków np. dla dzieci i młodzieży, oraz promocja piaseczyńskich zabytków m.in. Kościół Św. Anny wraz ze starą plebanią, „Poniatówka”, Pałac C. Plater-Zyberkówny z Kaplicą, Dom Zośki, dawna remiza strażacka, cmentarze, nagrobki i miejsca pamięci.
Jaki ma Pani pomysł na rozwój infrastruktury sportowej?
Po pierwsze infrastruktura sportowa:
- tworzenie gminnych klubów sportowych;
- rozbudowa istniejących klubów sportowych;
- kontynuacja rozbudowy kompleksu sportowego w mieście (wykup gruntów pod kolejne obiekty sportowe i rekreacyjne);
- budowa centrum basenowo-sportowego wraz z aquaparkiem, w tym wodnych placów zabaw;
- budowa hali widowiskowo-sportowej (3-5 tys. osób);
- budowa systemu ścieżek rowerowych;
- budowa ścieżek rekreacyjno-turystycznych np. wzdłuż rzeki Jeziorki;
- place zabaw i siłownie plenerowe.
Po drugie inwestycje w sport zaczynając od najmłodszych:
- zapewnienie środków finansowych na szkolenia sportowe dla dzieci i młodzieży;
- stypendia sportowe;
- współpraca z prywatnym sektorem klubów sportowych oraz szkół tańca.
Po trzecie promocja sportu na serio:
- organizacja imprez sportowych, szczególne imprez cyklicznych;
- edukacja sportowa;
- promocja wysiłku fizycznego oraz zdrowego stylu życia.
WOJCIECH OŁDAKOWSKI, 42 lata, wykształcenie: średnie, zawód: rolnik, zawód wykonywany: starosta
KW Prawo i Sprawiedliwość
Czy gmina powinna mieć specjalny fundusz oraz program na ratowanie zabytków? Jak powinna go wykorzystywać?
Nie ulega wątpliwości, że zabytki w Piasecznie wymagają opieki, dlatego uważam, że utworzenie specjalnego funduszu ochrony jest po prostu konieczne. Chodzi o to, żeby usystematyzować i ułatwić finansowanie ich renowacji. Dziś nad każdym przypadkiem musi debatować Rada Miejska i często niewiele z tego wynika. W efekcie jedynym ratunkiem bywają społeczne zbiórki, takie jak ta organizowana rok rocznie na cmentarzu parafialnym, a przecież nie chodzi o kwoty znacząco obciążające budżet gminy. Pieniądze z takiego funduszu mogłyby być rozdzielane na podobnych zasadach, jak te, które obowiązują w budżecie partycypacyjnym, tak by to mieszkańcy wybierali konkretne cele inwestycyjne. Zwiększyłaby się przy okazji świadomość społeczna i odpowiedzialność urzędników, dzięki czemu uniknęlibyśmy sytuacji takich, jak w przypadku starej plebanii przy kościele św. Anny, która właściwie została bezpowrotnie zniszczona.
Jaki ma Pan pomysł na rozwój infrastruktury sportowej?
Na tak rozległym terenie, jakim jest gmina Piaseczno potrzebny jest jeszcze co najmniej jeden basen. Powinien on być zlokalizowany w okolicy Józefosławia i Julianowa w jego otoczeniu powinny się znaleźć boiska i korty tenisowe, z halą sportową na wzór GOSiR-u. Dzięki temu odciążony zostanie basen w Piasecznie, a przy okazji zmniejszy się nieco ruch samochodowy. Warto byłoby też, we współpracy z gminą Konstancin, stworzyć zaplecze rekreacyjno-sportowe w Chyliczkach nad Jeziorką – jest tam idealne miejsce na centrum kajakowo-rowerowe. Widzę też możliwość zrealizowania rekreacyjnej ścieżki rowerowej, która połączyłaby Górki Szymona z ośrodkiem „Wisła” w Zalesiu Górnym. Proponuję też, przy klubach sportowych, stworzenie kilku boisk ze sztuczną nawierzchnią, przykrytych halą balonową – co pozwoli uprawiać sporty zespołowe niezależnie od aury.
DANIEL PUTKIEWICZ, 42 lata, wykształcenie wyższe – politolog, zawód: samorządowiec
KW Platforma.Nowoczesna KOALICJA OBYWATELSKA
Czy gmina powinna mieć specjalny fundusz oraz program na ratowanie zabytków? Jak powinna go wykorzystywać?
Gmina już ma taki program! Jako wiceburmistrz koordynowałem prace nad budową systemu opieki nad zabytkami w gminie Piaseczno. Opracowano we współpracy z konserwatorem Gminną Ewidencję Zabytków dostępną dla wszystkich mieszkańców przez stronę www z lokalizacjami i kartami informacyjnymi. Przyjęto Program Ochrony Zabytków, w którym są wyznaczone działania. Jednym z ważniejszych jest udzielanie dotacji celowych na remont zabytków. A planujemy kolejne preferencje. Trzeba pamiętać, że dysponowanie obiektem zabytkowym jest dla właściciela czasem znacznym ograniczeniem, a sam zabytek jest ważny dla całej społeczności. Mamy jawny regulamin z jasnymi zasadami przyznawania dotacji (komisja opieki nad zabytkami, rada miejska). Zwiększamy budżet na dotacje: 2017 – 150 tys. zł, 2018 – 250 tys., w 2019 r. wnioskujemy o 500 tys. zł. Gmina bierze w dzierżawę („Poniatówka” – Dom Starosty) lub kupuje (Dom Zośki) zabytki, przejmując obowiązki utrzymania i remontu obiektów publicznych.
Jaki ma Pan pomysł na rozwój infrastruktury sportowej?
Kupiliśmy już grunty pod największą inwestycję sportową w gminie, czyli Centrum Sportowe przy ul. Chyliczkowskiej. Trwają prace projektowe. W Centrum będzie aquapark , w tym baseny otwarte, hala widowiskowo-sportowa, lodowiska pełnowymiarowe z wrotkowiskiem, fitness oraz boiska zewnętrzne. Nie wykluczamy budowy poprzez spółkę lub PPP.
Rozbudowujemy sieć hal i boisk przy szkołach. Powiat buduje dwie hale, które powinny służyć mieszkańcom po godzinach pracy szkoły. Priorytetem będzie szkoła w Julianowie, przy której powstanie nowoczesny kompleks sportowy oraz hala w Złotokłosie. Rozbudowujemy infrastrukturę przy pozostałych szkołach: bieżnie, rzutnie, boiska do piłki siatkowej, siłownie, street workout.
Brakuje wolnych hal podczas zimy. Dlatego proponujemy alternatywę w postaci zadaszonych boisk. Powstała już hala na Stadionie Miejskim. W przyszły roku stanie hala pneumatyczna na Orliku w Piasecznie. Chcemy zadaszyć wszystkie boiska.
Dbamy o infrastrukturę klubową. Podwyższamy jej poziom techniczny przy współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami.
Udostępnimy nowe tereny rekreacyjne: Ośrodek Wisła, Glinianki, połączone szlakiem pieszo-rowerowym i kajakowym wzdłuż rzeki Jeziorki.
JÓZEF ZALEWSKI, 62 lata, wykształcenie: doktor nauk humanistycznych, zawód wykonywany:
Czy gmina powinna mieć specjalny fundusz oraz program na ratowanie zabytków? Jak powinna go wykorzystywać?
Tak, gmina powinna mieć wieloletni program ratowania zabytków, który zawiera wykaz wszystkich zabytków zlokalizowanych na terenie gminy oraz określa zakres niezbędnych prac, harmonogram działania i koszty realizacji. W zależności od formy własności zabytków, ich rodzaju i zakresu niezbędnych prac, część zabytków gmina powinna przejąć na własność (wykup, zasiedzenie) lub wydzierżawić, a w przypadku zabytków będących w posiadaniu podmiotów prywatnych określić sposób dofinansowania ich utrzymania i ratowania. W pierwszej kolejności działania te powinny być nakierowane na rewitalizację: starej Plebanii w Piasecznie, Domu Zośki w Zalesiu Dolnym, dawnej strażnicy OSP przy ul. Kościuszki, budynku Poniatówki czy pałacu w Parku Miejskim, Parku Rostworowskich w Złotokłosie oraz terenów kolejki wąskotorowej na terenie gminy. Nie należy również zapominać o ratowaniu obiektów i budynków sakralnych. Szczególnym zobowiązaniem naszej gminy powinno być upamiętnienie historii naszych żydowskich sąsiadów. Należy podjąć kroki, we współpracy z właścicielem obiektu, na rzecz utworzenia Izby Pamięci Żydowskich Mieszkańców Piaseczna w budynku mykwy przy ul. Zgoda.
Jaki ma Pan pomysł na rozwój infrastruktury sportowej?
- Budowa nowego kompleksu sportowo rekreacyjnego – Piaseczyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji – baseny wewnętrzne, baseny na zewnątrz, hala sportowa widowiskowa, kryte lodowisko, zadaszone wrotowisko;
- zakup budynku po klubie sportowym „Tuan” i dostosowanie go do potrzeb mieszkańców jako centrum Sportu i Kultury północnej części gminy Piaseczno;
- rewitalizacja terenu Glinianek, zagospodarowanie terenów zielonych obok Stadionu Miejskiego (po drugiej stronie Jeziorki) na tzw. Piaseczyńskie Tereny Rekreacyjne (wiaty, grille, teren zielony, z możliwości uprawianie sportów), Uruchomienie kąpieliska na terenie Górek Szymona;
- budowa megaplacu zabaw, z m.in. parkiem trampolin, strefą wodną, będącego atrakcją i wyróżnieniem miasta;
- budowa placów zabawach i terenów rekreacyjno-sportowych na terenie osiedli i sołectw, z założeniem że większość mieszkańców danego osiedla/sołectwa może dojść do placu w ciągu max. 10 minut;
- uruchomienie możliwości rezerwowania i płatności za dostęp do obiektów sportowych za pośrednictwem Internetu.
Napisz komentarz
Komentarze