Reklama

Sprawdzisz jakość węgla

Od 4 listopada będziemy mogli żądać od sprzedających świadectwa jakości węgla. Wynika to z ustawy i rozporządzeń dotyczących jakości paliw stałych.

Minister energii podpisał rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, wprowadzające zakaz sprzedaży mułów i flotokoncentratów.

– Myślę, że to przyniesie gigantyczną zmianę. Po raz pierwszy sprzedawcy będą mogli być rozliczani z tego, czym handlują. Pojawi się obowiązek, by dokumentował jakość produktu, który sprzedaje klientowi – powiedział pełnomocnik rządu ds. rządowego programu „Czyste powietrze” Piotr Woźny, wiceprezes NFOŚiGW.

Woźny spotkał się w środę z dziennikarzami, aby podsumować dotychczasowe działania antysmogowe rządu.

Chociaż przepisy teoretycznie nie pozwalają na sprzedaż mułów i flotokoncentratów, to jednak dały okres przejściowy, w związku z tym aż do 30 czerwca 2020 r. sprzedawcy mogą handlować miałami węglowymi gorszej jakości.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Woźny zapowiedział, że „jest umówiony z resortem energii” na nowelizację tych przepisów. Chodzi o to, by gorszej jakości miałami nie można było palić w kotłach służących ogrzaniu domostwa; by z takiego paliwa mogły korzystać przedsiębiorstwa ogrodnicze, rolnicze, oraz małe zakłady produkcyjne.

Piotr Woźny zapowiedział także, że będzie chciał rozwiązać problem smogu pochodzącego z transportu poprzez nowelizację prawa o ruchu drogowym, wprowadzając nadzór nad stacjami kontroli pojazdów.

– Dobre uregulowanie tego, w jaki sposób przeprowadzane są badania diagnostyczne, jak są zapisywane i przechowywane, jaki sprzęt musi być w takich stacjach, byłoby narzędziem do tego, by zabrać się za walkę ze smogiem komunikacyjnym, plagą wycinania filtrów DPF (filtrów cząstek stałych) – powiedział Woźny.

Przeciwko działaniom Piotra Woźnego protestowali w sierpniu związkowcy Solidarności, pisząc list do premiera Morawieckiego.

– Obserwując działania Piotra Woźnego, Pełnomocnika Rządu ds. realizacji programu Czyste Powietrze nabieramy coraz większego przekonania, że celem realizacji ww. programu nie są zmiany, które przywrócą Polakom czyste powietrze. Tym celem jest wyeliminowanie polskiego węgla z krajowej gospodarki poprzez promocję alternatywnych paliw – pisali związkowcy z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" oraz Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama