Kilka milionów polskich użytkowników Internetu cierpi na FOMO, czyli lęk przed odłączeniem – wynika z pierwszego badania tego zjawiska w Polsce. Czy nasze życie toczy się już w telefonie?
Amerykański fotograf, Eric Pickersgill, w projekcie „Removed” usunął telefony ze swoich zdjęć, przedstawiających ludzi w różnych sytuacjach. Efekt jest piorunujący.
Niestety badania pokazują, że problem życia w wirtualnym świecie jest naprawdę poważny.
FOMO pochodzi z angielskiego Fear of Missing Out, czyli strach przed odłączeniem.
W październiku ukazał się pierwszy polski raport na temat tego zjawiska pn. „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem", nad którym pracował zespół naukowców z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Wydziału Psychologii UW oraz analityków z panelu badawczego Ariadna, a opracowano go przy wsparciu Google Polska.
– Chcemy być zauważeni, chcemy nadążać, chcemy wyznaczać trendy, chcemy być JACYŚ – piszą autorzy raportu. - Jesteśmy przebodźcowani, przeinformowani, z jednoczesnym poczuciem „niebycia na bieżąco”, „niedoinformowania”, „niebywania”. Odnosimy wrażenie, że omija nas wszystko to, co dobre, ciekawe, wartościowe i ważne. Wypolerowane życie innych, pokazywane na mediach społecznościowych, staje się więc naszym niedościgłym i niespełnionym marzeniem.
Wyniki raportu są przerażające, 16% polskich internautów powyżej 15. roku życia cierpi na wysoki stopień FOMO. Co piąta osoba w wieku 15-24 lata ma ten syndrom, ale wysoki poziom FOMO utrzymuje się także w grupach wiekowych od 25 do 44 lat.
Z raportu wynika też, że nie ma znaczenia płeć ani miejsce zamieszkania.
– Kolejne dane są niepokojące: co trzecia osoba intensywnie używająca mediów społecznościowych uważa, że żyje życiem innych – czytamy w raporcie.
Niestety z raportu wynika też, że osoby najbardziej intensywnie użytkujące media społecznościowe charakteryzują się niższą samooceną w porównaniu do przeciętnych użytkowników Internetu.
– "Fomersi" odczuwają dyskomfort, gdy nie mają ze sobą telefonu lub gdy nie pojawiają się powiadomienia z social media. Z kolei gdy telefon zadzwoni lub nadejdzie powiadomienie, osoby "sfomowane" zareagują natychmiast. Co więcej: "fomersi" niekorzystający z mediów społecznościowych nudzą się, mają poczucie wypadania z obiegu, samotności i niepokoju. U co piątego przedstawiciela tej grupy występują objawy somatyczne: nudności, zawroty głowy, zwiększona potliwość – podsumowują autorzy raportu.
To ewidentne objawy odstawienne, co z kolei mówi o silnym uzależnieniu. A to o tyle niebezpieczne, że dzisiaj bardzo trudno funkcjonować bez telefonu i Internetu, a więc nawet jeżeli uda się zrobić odwyk od social media, trudno je będzie odstawić na zawsze, jak np. alkohol.
Święta są dobrą okazją żeby sprawdzić czy relacje z bliskimi i rozmowy w świecie rzeczywistym wygrają ze sprawdzaniem powiadomień na telefonie.
Reklama
Data dodania:
19.12.2018 05:00
KATALOG FIRM
- Budownictwo, dom i ogród
- Finanse
- Gastronomia i catering
- Kultura i Sztuka
- Komunikacja i Transport
- Komputery i Internet
- Zdrowie
- Agencje marketingowe & Reklama
- Motoryzacja
- Salony kosmetyczne, fryzjer
- Edukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkowe
- Hotelarstwo - noclegi, sale, przyjęcia
- Sport & rekreacja
- Turystyka
- Media lokalne
- Galerie Handlowe
- Usługi
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze