Rozmawiamy z lekarzami: Markiem Zawadzkim – ordynatorem oddziału, Przemysławem Zugajem – z-cą ordynatora, oraz Mateuszem Mokrzysiem, lekarzem urologiem, który wykonuje nowatorskie zabiegi.
Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?
Urządzenie, z którego korzystamy wykonując zabieg, dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii dokonuje fuzji obrazów rezonansu magnetycznego i ultrasonografii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu z niezwykłą precyzją możemy nie tylko obejrzeć podejrzany organ, ale też pobrać materiał do badania histopatologicznego.
Czy badanie metodą rezonansu magnetycznego pacjent powinien wykonać wcześniej?
Tak, pacjent dostarcza nam nagranie z wynikami badania. Ważne jest, by został on wykonany w odpowiednim, rekomendowanym ośrodku.
Dlaczego biopsja fuzyjna prostaty jest lepszą metodą od tradycyjnego przezodbytniczego pobrania tkanek do badania?
Przede wszystkim dzięki nałożeniu dwóch badań obrazowych możemy z dużą precyzją ocenić lokalizację i wielkość zmiany. Dodatkowym, ogromnym plusem jest obniżenie ryzyka powikłań infekcyjnych. Tu stosujemy dostęp przez krocze zamiast tradycyjnego podejścia od strony jelita grubego, gdzie niezbędne jest naruszenie jego ścian.
Kto kierowany jest na badanie?
Pacjenci z podejrzeniem nowotworu gruczołu krokowego, inaczej prostaty lub stercza. To nowotwór charakteryzujący się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach, stanowi najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy. Dotyka 16 tys. Polaków rocznie i stanowi aż 19,3% wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn. Wczesne wykrycie oraz dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej pozwala na wiarygodną ocenę stopnia złośliwości i zaawansowania, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia, dającego szansę na całkowite wyzdrowienie.
Czyli najpierw mężczyzna powinien uzyskać wynik badania prostaty wymagający dalszej diagnostyki?
Tak. Zachęcamy mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia do odwiedzania raz w roku urologa oraz systematycznego wykonywania badania poziomu antygenu PSA w krwi. On rośnie z wiekiem i warto mieć pierwsze, bazowe badanie dla porównywania poziomu antygenu PSA już z okolic czterdziestych urodzin. Takie badanie kontrolne można wykonać bezpłatnie w szpitalu św. Anny w Piasecznie w dniach 23-27 września 2019 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii. Nie trzeba się nawet wcześniej zapisywać, wystarczy zgłosić się w tych dniach do recepcji.
Dziękujemy za rozmowę.
Oddział Urologii Szpitala św. Anny w Piasecznie wprowadza innowacyjną procedurę diagnozowania raka prostaty – biopsję fuzyjną prostaty
- przeglad.redakcja
- 18.09.2019 03:40
Data dodania:
18.09.2019 03:40
KATALOG FIRM
- Budownictwo, dom i ogród
- Finanse
- Gastronomia i catering
- Kultura i Sztuka
- Komunikacja i Transport
- Komputery i Internet
- Zdrowie
- Agencje marketingowe & Reklama
- Motoryzacja
- Salony kosmetyczne, fryzjer
- Edukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkowe
- Hotelarstwo - noclegi, sale, przyjęcia
- Sport & rekreacja
- Turystyka
- Media lokalne
- Galerie Handlowe
- Usługi
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze