Gmina Tarczyn w tym roku po raz pierwszy przeprowadzała procedurę Budżetu Obywatelskiego. Zrealizowanych zostanie tylko sześć projektów.
Znalezienie informacji o budżecie partycypacyjnym w gminie Tarczyn wymaga nie lada zachodu. Na stronie internetowej urzędu pojawiła się dotąd tylko informacja o zasadach zgłaszania projektów, a w BIP treść uchwały, w której radni określili zasady przeprowadzenia procedury wyłaniania projektów do realizacji oraz zarządzenie burmistrza ws. naboru członków zespołu konsultacyjnego, który miał się zająć oceną projektów.
Na próżno jednak szukać informacji o tym, jakie projekty zostały zgłoszone czy zakwalifikowane do głosowania przez mieszkańców. Głosowanie miało się odbyć między 21 sierpnia a 16 września. Bez powodzenia usiłowaliśmy znaleźć jakiekolwiek informacje o przebiegu czy wynikach głosowania na stronie gminy. Nie znaleźliśmy również specjalnie utworzonej (jak w części innych samorządów) podstrony poświęconej budżetowi partycypacyjnemu. Nie udało nam się też uzyskać informacji na jego temat w Biurze Promocji Urzędu Gminy. Pomógł dopiero Sekretarz Gminy Marcin Kiliański, który odpowiadał za to zadanie.
– Głosowanie się nie odbyło, ponieważ wszystkie projekty, które przeszły pozytywnie weryfikację formalną, zostaną zrealizowane – wyjaśnił. – Ich realizacja nie przekracza bowiem kwoty 350 tys. złotych przeznaczonych na budżet partycypacyjny w naszej gminie.
Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w gminie Tarczyn zgłoszono 15 projektów. Zespół konsultacyjny odrzucił aż 9 z nich. Pozostałych 6 ma zostać zrealizowanych w przyszłym roku. Można domniemywać, że niewielkie zainteresowanie wynikało ze słabej promocji budżetu partycypacyjnego i trudności w znalezieniu informacji na jego temat.
– 150 tys. zł. będzie przeznaczone na budowę budynku integracyjnego lekkiej konstrukcji na terenie sportowo-rekreacyjnym Tarczyn Drozdy oraz parku street workout z bezpieczną nawierzchnią – informuje Marcin Kiliański. – Oprócz tego wykonamy kolejny etap remontu sali w budynku OSP Kotorydz, remont ul. Słonecznej w Kawęczynie, utwardzenie ul. Żwirowej w Stefanówce oraz zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej w Suchostrudze – wylicza. Na remonty dróg i budynków gmina przeznaczy 200 tys. zł.
Przeczytaj!
- Remont ulicy Kuropatwy wciąż trwa. Kiedy zakończenie inwestycji?
- Hulajnogą przez Zalesie i Gołków?
- Kolejne miliony na remont Dworu Ryxów!
- Przegląd Piaseczyński, wydanie 517
- Od 7 kwietnia Moniuszki nie pojedziesz!
- Balangi w parku i śmieci nad kanałem
- Prawomocny wyrok dla zabójców 16-letniej Kornelii
- Planowane wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
- Mapa inwestycji deweloperskich powiatu piaseczyńskiego i okolic - wiosna 2025
- Wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
Napisz komentarz
Komentarze