Coraz więcej osób decyduje się na przyjazd do Warszawy. W ostatnich 10 lat do stolicy Polski w celach zarobkowych przybyło około 300 tysięcy ludzi.
Warszawa daje ogromne możliwości zawodowe, jednak z drugiej strony to właśnie tutaj jest spora konkurencja oraz wysokie koszty życia. Gdzie szukać pracy w Warszawie w okresie epidemii koronawirusa? Podpowiadamy.
Jak znaleźć pracę w Warszawie?
Osoby, które mieszkają w Warszawie lub mają zamiar się do niej przeprowadzić w celach zarobkowych, powinny przede wszystkim zastanowić się nad swoimi możliwościami i kwalifikacjami oraz oczekiwaniami wobec pracodawcy. W stolicy Polski są pewne zawody deficytowe, do których można zakwalifikować betoniarzy, zbrojarzy, robotników budowlanych, nauczycieli przedszkolnych, a także kierowców autobusów i pracowników korporacji. Warto jednak pamiętać o tym, że także inne zawody dają sporo możliwości, jednak ważne jest przygotowanie odpowiedniego CV i listu motywacyjnego, a także zadbanie o efektywną komunikację. Różne możliwości aplikowania do pracy można znaleźć tutaj: Warszawa - praca, oferty pracy, pracodawcy.
Praca w Warszawie a koronawirus
Epidemia koronawirusa sprawiła, że spora część pracodawców zdecydowała się na przeniesienie swoich biznesów do Internetu, a dużą część pracowników zaczęła wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Podobnie stało się z rozmowami kwalifikacyjnymi, które prowadzone są najczęściej przez telefon lub czat wideo. Taka sytuacja jest korzystna dla osób spoza Warszawy, które chcą otrzymać pracę biurową, na przykład w korporacji lub start upie. Właśnie dlatego warto wykorzystać do poszukiwania pracy różne innowacyjne narzędzia i rozwiązania, na przykład media społecznościowe lub portale, umożliwiające szybkie aplikowanie do pracy.
Koronawirus sprawił, że pewne zawody stały się mniej atrakcyjne, ze względu na konieczność noszenia maseczek ochronnych i rękawiczek, utrzymywanie dystansu społecznego i możliwość pojawienia się obawy przed zakażeniem. Właśnie dlatego warto wybierać takie branże, które są bardziej odporne na możliwy kryzys i kolejne fale epidemii, a więc zawody, które można wykonywać zdalnie lub takie, które są konieczne do funkcjonowania społeczeństwa (na przykład praca w sklepie spożywczym, na budowie).
Wskazówki w trakcie szukania pracy w Warszawie
Poszukując pracy w Warszawie należy korzystać przede wszystkim z portali z ofertami pracy oraz z mediów społecznościowych. Warto popytać znajomych ze stolicy Polski, czy nie słyszeli o ciekawej ofercie zatrudnienia, na przykład w ich miejscu pracy. W wielu warszawskich korporacjach za polecenie pracownika, można otrzymać kilka tysięcy złotych, co sprawia, że zadowolony jest zarówno obecny pracownik firmy, jak i kandydat oraz pracodawca. W sytuacji, gdy pojawiają się spore problemy ze znalezieniem zatrudnienia, można udać się do agencji pracy tymczasowej lub urzędu pracy. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenia w Warszawie są wyższe niż w innych częściach Polski, jednak za tym idą także wyższe koszty życia, na przykład wynajem mieszkania lub zakup, dojazdy do pracy. Właśnie dlatego niektórzy decydują się na kupno lub wynajem mieszkania pod Warszawą i dojeżdżanie codziennie do miejsca zatrudnienia. W takim wypadku praca zdalna także jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zmniejsza koszty i zwiększa czas wolny pracownika.
Napisz komentarz
Komentarze