Owoce i warzywa, mimo bogactwa cennych składników, mogą także być źródłem szkodliwych substancji. Aby zwrócić na to uwagę, amerykańska organizacja EWG każdego roku publikuje tzw. Parszywą Dwunastkę.
Environmental Working Group to organizacja w USA, której zadaniem jest propagowanie zdrowego stylu życia, a także uświadamianie konsumentów na temat cech i wpływu na organizm produktów, które mogą oni kupić w sklepach. Aby cieszyć się zdrowiem, powinniśmy jeść 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia. Są one bogate w witaminy i minerały. Jednak niektóre mogą być źródłem szkodliwych pestycydów, czyli niezdrowych chemikaliów stosowanych w trakcie ich uprawy. Które warzywa i owoce są najbardziej narażone na działanie toksykantów? Odpowiedź przynosi najnowszy raport Enviromental Working Group.
Wpływ pestycydów
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) donosi, że niektóre rośliny w dużo większym stopniu wchłaniają pestycydy niż inne. Wnikają w nie środki chemiczne, którymi są pielęgnowane podczas wzrostu. Powoduje to, że także my, konsumenci, wchłaniamy ich większą ilość. Sztuczne nawozy stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, ponieważ nie wszystkie substancje zostały jeszcze na tyle zbadane, żeby w pełni ocenić ich długotrwały wpływ na organizm. Za to udowodniono już ich silną rakotwórczość, powodowanie zaburzeń hormonalnych oraz dysfunkcji układu immunologicznego.
Parszywa Dwunastka
"Dirty Dozen" to lista powstała na podstawie wyników badań (przeprowadzonych na rynku amerykańskim) nad obecnością pestycydów w popularnych produktach spożywczych. Raport sporządzają naukowcy z FDA i Departamentu Rolnictwa. Dzięki zestawieniu kupujący mogą być bardziej świadomi, które z produktów warto omijać poza sezonem lub kupić w sklepie z ekologiczną żywnością.
Przyglądając się liście, należy być nieco sceptycznym, ponieważ dane dotyczą rynku amerykańskiego. W Polsce nie mamy takiego zestawienia, choć u nas także stosuje się środki ochrony roślin, a wiele owoców i warzyw pochodzi z importu. Jak wynika z raportu NIK, który powstał po badaniu płodów rolnych i pozostałości środków ochrony roślin w latach 2016-18, okazuje się, że w 52 proc. próbek stwierdzono pozostałości pestycydów i herbicydów. W 4 proc. próbek pozostałość środków ochronnych przekraczała najwyższy dopuszczalny poziom.
Oto tegoroczna "Parszywa Dwunastka":
1. Truskawki
2. Szpinak
3. Jarmuż
4. Nektarynki
5. Jabłka
6. Winogrona
7. Brzoskwinie
8. Wiśnie
9. Gruszki
10. Pomidory
11. Seler naciowy
12. Ziemniaki
Pełna lista produktów jest dostępna na stronie internetowej EWG
Lepsze na targu?
Świeże owoce i warzywa prosto z pola, to marzenie wielu z nas. Niestety, nawet na świadomych konsumentów czyha wiele pułapek. Żyjemy w przeświadczeniu, że kupując produkty na targu, kupujemy je bezpośrednio od producentów. Może się jednak okazać, że dostajemy tam dokładnie to samo co w markecie. Handlowcy, którzy mają duży wybór asortymentu, często sprzedają produkty wyhodowane w krajach o klimacie znacznie cieplejszym niż nasz. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w warzywa i owoce od lokalnych sprzedawców, oferujących na swoich stoiskach tylko kilka towarów. Dobrze śledzić również jakie produkty są sezonowe, a jakie nie.
Kiedy mamy taką możliwość wybierajmy warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych, w sklepach oznaczone są one zielonym listkiem. Poza tym warto pamiętać, by dokładnie myć produkty przed ich zjedzeniem. Dobrą metodą jest również wymoczenie owoców czy warzyw najpierw w wodzie z octem, a potem w odczynie zasadowym (wodzie z sodą oczyszczoną).
- Zawsze warto jeść owoce i warzywa, ale najlepiej wybierać te organiczne. Jeśli nie możemy kupić ekologicznych produktów, wybierajmy w supermarketach te uprawiane konwencjonalnie, które cechują się najniższą zawartością pestycydów. - podkreśla Sonya Linder, analityk EWG.
Napisz komentarz
Komentarze