W sobotę 23 stycznia w konstancińskiej Hugonówce odbyło się spotkanie z twórcami przewodnika „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”.
Kalejdoskop to niemal 400 stron przydatnych i ciekawych informacji na temat Konstancina i jego najbliższych okolic. Został podzielony na kilka rozdziałów, których wcale nie musimy czytać po kolei.
Pierwszy rozdział „O historii i życiu mieszkańców” rozpoczyna się od prehistorii i starożytności, opisuje średniowiecze, czasy nowożytne oraz powojenne. Poznamy z niego takie miejsca jak Obory czy Urzecze, dowiemy się także, jak powstał Konstancin. Bardzo interesujące są opowieści o społeczności żydowskiej, a także o pisarzach mieszkających lub goszczących w Konstancinie przed wojną, a po wojnie w Domu Pracy Twórczej w Oborach. Nie zabrakło również wspomnienia o ludziach ze świata muzyki oraz o niezwykłych kobietach z pierwszej połowy XX wieku zamieszkujących Konstancin.
Oddzielny rozdział poświęcony jest historii uzdrowiska oraz jego losów dzisiaj, a także planów na przyszłość.
Na kolejny osobny rozdział zasłużyły również zabytki Konstancina-Jeziorny i okolic. Rozdział rozpoczyna się artykułem o urbanistyce i architekturze. Dalej opisane są w nim niemal wszystkie najważniejsze zabytki oraz wille wraz ze zdjęciami, zarówno istniejące, jak i te, które niestety do dzisiaj nie przetrwały.
Niezwykle ciekawym, najobszerniejszym i bardzo istotnym dla przewodnika jest rozdział „Szlaki turystyczne”, w którym zostało opracowanych dziesięć tras spacerowych, w tym dziesiąta dla tych, dla których chodzenie nie jest mocną stroną. Z przewodnikiem możemy wybrać się na spacer szlakiem spacerów Stefana Żeromskiego, śladami dawnych rodów, śladami modernizmu, szlakiem kolejki wilanowskiej. Autorzy tras przeprowadzą nas także przez Urzecze, opowiedzą nam o kapliczkach, krzyżach i przydrożnych figurach, o filmowym Konstancinie, przemyśle (czyli o warzeniu piwa, produkcji cegieł i wyjątkowej historii produkcji papieru w Jeziornie i Mirkowie) oraz o artystach dawnego Konstancina.
Nie zabrakło rozdziału o naturze, w którym znajdziemy informacje o niezwykłej przyrodzie całego obszaru, ptakach, kajakach i Jeziorce oraz o Wiśle. W rozdziale o wycieczkach rowerowych autorzy przekroczyli granice gminy Konstancin i wybrali się do Piaseczna, Czerska, Góry Kalwarii, Zalesia Górnego i na Zimne Doły. Nie zabrakło także informacji praktycznych, informacji o restauracjach barach, kawiarniach i noclegach. Oprócz tego w przewodniku znajdziemy kalendarium imprez kulturalnych i sportowych oraz informacje o ciekawych miejscach.
„Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny” wydany jest w pełni profesjonalnie, jest w nim naprawdę wiele ciekawych informacji dla osób, które o Konstancinie nie wiedzą nic, oraz dla tych, którym wydaje się, że wiedzą już prawie wszystko. Jak powiedział na spotkaniu Tadeusz Świątek – jeden z autorów – po analizie wielu źródeł, głównie ksiąg hipotecznych, okazało się, że utrwalone przez wszystkich niektóre informacje na temat właścicieli, dat rozpoczęcia budowy willi i inne nie znajdują potwierdzenia w faktach. Każdy więc znajdzie w przewodniku informacje dla siebie interesujące.
Od siebie mogę dodać, że jest pozycją absolutnie wyjątkową w naszym powiecie i godną polecenia wszystkim jego mieszkańcom, która od autorów, redaktorów i wydawcy wymagała ogromnego nakładu pracy. Do tego dystrybuowana jest za darmo, ponieważ sfinansowana została ze środków unijnych. Dostępna jest dla każdego w siedzibie Konstancińskiego Domu Kultury w Hugonówce przy Mostowej 15 oraz w Wydziale Promocji Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.
Wydanie przewodnika to jednak dopiero początek projektu, który do 120. rocznicy powstania Konstancina (czyli do 2017 roku) ma na celu oznaczenie zabytkowych, ciekawych budynków oraz tras spacerowych, a także postawienie tablic informacyjnych, mapek, stworzenie audiobooków oraz punktu informacyjno-turystycznego.
Napisz komentarz
Komentarze