Choinki kupione w doniczkach mają szansę wyrosnąć w ogrodach. Akcję poświątecznej adopcji drzewek organizuje też Alarm dla Klimatu Piaseczno.
Akcja adopcji choinek jest organizowana przez Alarm dla Klimatu Piaseczno po raz drugi.
- Jeśli kupisz na święta drzewko w donicy, nie wyrzucaj go, tylko po świętach dostarcz do specjalnych punktów odbioru choinek. Zebrane choinki oddane zostaną naturze! – apelują organizatorzy. - Już teraz śpieszymy powiedzieć, że jednym z miejsc, gdzie będziemy sadzić choinki, jest placówka Domy Dzieci w Pęcherach. Zatem każdy z nas może stać się w tej akcji również św. Mikołajem i podarować dzieciom swoją choinkę.
Oddaj choinkę blisko domu
Punktów, w których będzie można oddać drzewka będzie kilka. Organizatorzy wskażą zainteresowanym lokalizację najbliższą miejsca zamieszkania.
- Tak jak w 1. edycji akcji prosimy o zakupy drzewek doniczkowych z renomowanej szkółki czy zaufanych punktów sprzedaży choinek. Drzewko powinno być w doniczce od jego narodzin lub być dobrze ukorzenione w tejże doniczce, a następnie pielęgnowane i podlewane - zwracają uwagę organizatorzy akcji.
Podobnie jak przed rokiem właściciel choinki proszony jest o przypięcie swojemu drzewku plakietki z imieniem. Dzięki temu będzie można monitorować los swojego drzewa.
Akcja trwa do 15 stycznia 2021 r. i obejmuje swoim zasięgiem zarówno gminę Piaseczn, jak i gminy sąsiednie. Swoją chęć udziału w akcji należy zgłosić przez wiadomość prywatną wysłaną do FB Alarm dla Klimatu lub na adres mailowy: [email protected].
Wybierz odpowiednie drzewko
Kupioną w doniczce choinkę możemy też zasadzić sami we własnym czy zaprzyjaźnionym ogrodzie. Aby zwiększyć szanse powodzenia akcji przywracania świątecznego drzewka naturze, powinniśmy zadbać o to już na etapie jego zakupu.
W renomowanej szkółce lub sprawdzonym punkcie sprzedaży możemy liczyć na to, że drzewko było uprawiane w doniczce od początku lub zostało w niej posadowione z odpowiednią bryłą korzeniową. Jak rozpoznać czy choinka nie jest oszukana? Po pierwsze w donicy powinniście widzieć solidnie ubitą czarną ziemię, a nie piach czy niedbale wrzuconą ziemię. A po drugie donica musi być wystarczająco duża, by mogła pomieścić korzenie. Wielkość doniczki nie powinna być mniejsza niż połowa średnicy korony drzewka w jego najszerszym punkcie.
- Ostatni element na który warto zwrócić uwagę przy zakupie to gatunek drzewka, najlepiej przyjmują się świerki w tym świerk pospolity i świerk kłujący. Dużo gorzej jest z jodłami, bo te w odróżnieniu od świerków mają palowy system korzeniowy, więc przyjmą się tylko te, które były uprawiane od początku w pojemniku - wyjaśnia Alarm dla Klimatu.
Zadbaj o choinkę w domu
Nie bez znaczenia jest właściwa pielęgnacja. Nie można dopuścić do przesuszenia choinki. Drzewko należy trzymać w domu krótko, maksymalnie 2 tygodnie. Nie powinno stać blisko kaloryfera czy kominka. Należy je także regularnie podlewać tak, by ziemia była wilgotna. Nie powinniśmy też obcinać czubka.
Choinkę najlepiej zasadzić po upływie dwóch tygodni w domu. Jeśli nie możemy tego zrobić od razu, np. ze względu na przemarzniętą ziemię, należy wystawić choinkę na zewnątrz (do ogrodu, na taras czy balkon). Podlewamy umiarkowanie i tylko jeśli temperatura nie spada poniżej zera. W przypadku mrozów powyżej -5 st. powstaje ryzyko, że korzenie przemarzną. Wówczas można drzewko schować w jakimś nieogrzewanym pomieszczeniu, np. garażu czy piwnicy. Ostatecznie ukrywamy w zacisznym miejscu, nie podlewamy, ewentualnie zabezpieczamy donicę kocem czy styropianem.
Sadząc drzewko w ogrodzie pamiętajmy, że przy odrobinie szczęścia za kilka lat będzie sporym iglakiem. Warto uwzględnić to, że urośnie nawet kilka metrów w górę oraz zwiększy znacząco swój obwód. Nie sadźmy więc choinki blisko innych drzew czy krzewów oraz zabudowań, z którymi za kilka lat musiałaby konkurować.
Napisz komentarz
Komentarze