Przepis na miętusa duszonego wygrał w ogólnopolskim konkursie przepisów kulinarnych "Polska Wieś Smakuje" zorganizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
To już kolejny sukces jaki odniosła potrwa z Urzecza. W ubiegłym roku doceniono barszcz chrzanowo-buraczany i sytochę, tym razem danie, które tradycyjnie spożywano w Wigilię.
- Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza danie - miętus duszony wygrał ogólnopolski konkurs przepisów kulinarnych "Polska Wieś Smakuje" organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - chwalą się autorzy fanpejdżu Kuchni Urzecza. - Nasza radość jest tym większa, że wygrało danie, tak bliskie naszemu sercu czyli miętus. Kiedyś żadna wigilia nie mogła się bez niego odbyć! Dziadek musiał złapać miętusa w wiraszkę, inaczej kolacja nie była pełna.
Czytaj także: Za dużo jedzenia? Podziel się z innymi
Do konkursu na najlepsze praktyki tradycji kulinarnych polskiej wsi wpłynęło 330 opisów, z których jury wyłoniło po trzech laureatów w ramach każdej z pięciu kategorii konkursowych: kiszonki z warzyw i owoców, zupy, potrawy jarskie, potrawy z drobiu i ryb oraz potrawy świąteczne.
Przepis zgłoszony przez Gospodarstwo Rolne Krzysztof Zduńczyk w Kępie Radwankowskiej
Miętus to ryba kultowa dla naszego terenu. To właśnie na niego oraz na węgorza polowali wiślani rybacy. Technika wyplatania wiklinowych wiersz zwanych wiraszkami nastawiona była na połów właśnie tej cennej ryby. Nikt w naszej rodzinie nie jest w stanie pomyśleć o wigilii bez miętusa., ale jadało się go także w powszednie dni. Jak tylko udało się go złowić.
Składniki:
• 0,5 kg miętusa
• 20 g masła
• 2 cebule
• 100 ml śmietany
• parę łyżek wody
• sól, pieprz.
Przygotowanie: Miętusa sparzyć i ściągnąć skórę. Pokroić na kawałki, posolić i ułożyć w rondlu. Przekładać masłem, cebulą pokrojoną w piórka i pieprzem. Zalać paroma łyżkami wody, przykryć i dusić. Na kilka minut przed podaniem wlać śmietanę. Kawałki ryby ułożyć na półmisku i polać sosem.
Tuż poza podium znalazła się urzecka "śliwianka", zajmując czwarte miejsce wśród zup.
Napisz komentarz
Komentarze