W kilkunastu punktach w centrum Piaseczna stanęły niedawno niewielkie tablice przypominające historię tych miejsc. To realizacja jednego z projektów budżetu obywatelskiego.
Gdzie zatrzymywały się trolejbusy? Gdzie stała kiedyś wieża ciśnień, a gdzie dom parafialny? Kilka dni temu na ulicach Piaseczna stanęły małe szklane tabliczki z historycznymi zdjęciami mijanych miejsc. Na niektórych widnieją budynki, których dziś już nie ma. Przypominające przeszłość tablice to efekt projektu "Piaseczno kiedyś i dziś", zrealizowanego w ramach budżetu obywatelskiego. Jak mówi nam autor projektu Piotr Kalbarczyk, zamysł polegał na umieszczeniu historycznych zdjęć dokładnie (lub w najbliższym możliwym miejscu ze względu na chodnik, drogę lub obowiązujące przepisy) w miejscach ich wykonania wraz z krótkim treściwym opisem, datą i autorem.
– Pomysł wziął się moich obserwacji, jak to miasto się zmienia. Chodzi o to, by pokazać ludziom, że Piaseczno ma historię, że to nie jest tylko "sypialnia Warszawy", ale ma korzenie w średniowieczu. I to miasto przez wiele lat się zmieniało. Chodzi o tożsamość lokalną, pokazanie, jak Piaseczno ma swoją historię, korzenie, o których trzeba pamiętać – opisuje Piotr Kalbarczyk.
Fotografiom towarzyszy krótki opis zawierający historię miejsca i okoliczności wykonania zdjęcia. Napisy są w języku polskim i angielskim, poniżej zaś znajduje się deskrypcja wykonana w alfabecie Braille'a. Jak podkreśla inicjator pomysłu, to celowy zabieg, który ma zachęcić oglądającego do samodzielnego poszukiwania historii miasta. W rogu każdej fotografii znajdziemy także kod QR. Po zeskanowaniu go naszym telefonem trafiamy na stronę opisującą dzieje miasta. Strona jest wciąż rozbudowywana.
Konserwator, Centrum Kultury i historycy
Stworzenie tabliczek było możliwe dzięki budżetowi obywatelskiemu. Pomysł Piotra Kalbarczyka przeszedł weryfikację, a mieszkańcy swoimi głosami wskazali go do realizacji. Pozyskanie środków to był jednak dopiero początek drogi.
– Każda tablica, jej lokalizacja, forma i wygląd musiały zostać uzgodnione z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ze względu na lokalizację w większości w strefie ochrony historycznego układu urbanistycznego centrum miasta. Zostały zamontowane dopiero po uzyskaniu przez Centrum Kultury decyzji zezwalającej na ich lokalizację w uzgodnionej formie na klasycznie ciemnych słupkach – opisuje Kalbarczyk i podkreśla, że realizacja byłaby niemożliwa bez ogromnego wsparcia ze strony działu tradycji Centrum Kultury. – Zdjęcia w większości wybrane zostały z obszernego archiwum Centrum Kultury oraz dodatkowo udostępnione przez Stanisława Hofmana i Tadeusza Tyszkę, a także zdobyte dzięki pomocy Michała Duraja z Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej, którym jestem bardzo wdzięczny za ten fakt – opowiada pomysłodawca tabliczek.
Na chwilę obecną zainstalowano 18 tablic. Kalbarczyk zapowiada jednak, że jeśli pomysł spotka się z zainteresowaniem mieszkańców, będzie się starał przygotować kolejne.
Napisz komentarz
Komentarze