Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej konstancińscy radni znów pochylą się nad tematem zniżek dla rodzin wielodzietnych. Co ciekawe, w porządku obrad znajdują się aż dwa projekty uchwał w tej sprawie.
W ubiegłym miesiącu relacjonowaliśmy burzliwą dyskusję wokół Konstancińskiego Programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych. Grupa radnych zwróciła wówczas uwagę, że przyjęty rok wcześniej dokument zawierał zapis o 10-procentowej zniżce na wywóz odpadów. Tym samym straciły moc zapisy funkcjonującej do tej pory uchwały z 2013 r., dającej rodzinom wielodzietnym m.in. 30% rabatu za odbiór śmieci. Radny Arkadiusz Głowacki przygotował wówczas projekt nowej uchwały, przywracającej ulgi nie tylko na odbiór odpadów, ale także na zajęcia w GOSIR czy KDK. Uchwała uwzględniała również zniżki dla dzieci uczęszczających do gminnych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych lub żłobków za opiekę przekraczającą czas przeznaczony na realizację podstawy programowej.
Złożony przez Głowackiego projekt stał się zarzewiem sporu podczas marcowej sesji. Ostatecznie radni zdecydowali, że ten punkt powinien zostać usunięty z porządku obrad. Projekt miał wrócić pod dyskusję i głosowanie po uzyskaniu stosownych opinii ze strony prawnika i gminnych komisji.
Faktycznie – w opublikowanym przez konstanciński magistrat porządku obrad najbliższej sesji znajduje się projekt uchwały w sprawie Programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych w Gminie Konstancin-Jeziorna. Co ciekawe, punkt niżej znajduje się... projekt uchwały w sprawie przyjęcia Konstancińskiego Programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych. Autorami pierwszego są radni Arkadiusz Głowacki, Włodzimierz Wojdak i Krzysztof Bajkowski. Pod drugim podpisana jest Magdalena Gołębiowska, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia.
Różne projekty, różne kwoty
Treść obu projektów jest bardzo podobna, a różnice tkwią w proponowanych wysokościach zniżek. Pierwszy z nich – ten autorstwa grupy radnych – uwzględnia 50% zniżki za opiekę w gminnym żłobku. Proponuje także 30% rabatu na opłaty za wywóz śmieci oraz 50% ulgę na bilety okresowe komunikacji miejskiej. Drugi projekt zakłada w tych trzech punktach ulgi w wysokości odpowiednio 30, 20 i 25 procent. Kolejną różnicą jest termin wejścia uchwały w życie. Projekt radnych uwzględnia w tej kwestii zapis "Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia". Z kolei projekt autorstwa Wydziału Oświaty wskazuje "na sztywno" termin 1 sierpnia 2021 roku.
Dlaczego autorzy obu projektów nie porozumieli się, by wypracować wspólny, jednolity projekt? Trudno powiedzieć. Możemy jednak przypuszczać, że dyskusja nad dwiema uchwałami na ten sam temat znów będzie długa i burzliwa.
Napisz komentarz
Komentarze