W poprzednią niedzielę, 20 czerwca, na rynku w Piasecznie została zorganizowana akcja informacyjno-edukacyjna pod hasłem „NIE KUPUJ WODY W PLASTIKU”. To część całorocznej kampanii „Nie zasypuj życia plastikiem”.
Centrum miasta zostało ozdobione instalacją przestrzenną oraz rzeźbą wykonaną z butelek PET autorstwa artystki Anny Stawowczyk. Autorka również była obecna podczas piaseczyńskiego przedsięwzięcia.
Podczas happeningu dzieci i młodzież mogła wziąć udział w zabawach, grach. Członkowie Inicjatywy Społecznej Alarm dla Klimatu Piaseczno przygotowali również dla najmłodszych zagadki – wszystkie związane z tematyką odpadów plastikowych. Każdy uczestnik quizu, który odpowiedział poprawnie na 10 pytań, otrzymywał bidon na wodę do wielokrotnego użytku.
Akcja „NIE KUPUJ WODY W PLASTIKU” spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców Piaseczna. Podczas zabaw, część czasu była przeznaczona na pytania, które przechodnie mogli zadawać autorce instalacji lub członkom inicjatywy społecznej.
W trakcie akcji członkowie inicjatywy zaczęli również promować petycję – Wymyślmy opakowania na nowo. Petycja skierowana jest do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej.
W petycji podkreśla się, że jedynym rozwiązaniem kryzysu plastikowych odpadów jest wielokrotne wykorzystywanie plastikowych opakowań na masową skalę. Butelki i opakowania powinny być odbierane i używane ponownie, puste pojemniki po środkach czyszczących powinniśmy móc łatwo uzupełniać, a posiłki zamawiane na wynos powinny być serwowane w naczyniach wielokrotnego użytku.
Czytaj również: Plastikowe butelki będą rozkładały się szybciej
Plastik to globalny problem
Przypominamy, że zanieczyszczenie plastikiem to nie tylko lokalny problem. Istnieje szansa, że do 2050 roku w morzach i ocenach będzie więcej plastiku niż ryb. Szacuje się, że rocznie około miliona ptaków i około 100 tys. ssaków umiera z powodu uduszenia się poprzez połknięcie elementów niestrawnych, takich jak plastikowe śmieci.
Ludzie do tego stopnia przestali przejmować się segregacją śmieci, że na Oceanie Spokojnym znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Szacowana masa dryfującej plamy wynosi od 45 do 130 tys. ton i ma powierzchnię aż 1,6 mln km². Dla porównania, powierzchnia Polski to tylko 312 tys. km².
Inicjatywy, takie jak „Nie kupuj wody w plastiku” lub inne bezpośrednio wiążące się z ochroną środowiska i dbaniem o naszą planetę są bardzo potrzebne. Wiemy bardzo dobrze, że recykling nie jest rozwiązaniem tego problemu. Póki co plastik udaje się przetwarzać w niewielkim stopniu i na małą skalę. Recykling również wymaga sporych nakładów energii. Dlatego obecnie jedynym rozsądnych rozwiązaniem kryzysu plastikowego jest wielokrotne wykorzystywanie plastikowych opakowań.
Napisz komentarz
Komentarze