„Trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie”. To główne motto Eko Babek z Piaseczna. Kim są i czym mogą się zajmować kobiety na emeryturze?
Eko Babki to kobiety, które skrzyknęły się po to, żeby zadbać o różnego rodzaju obszary związane ze zdrowiem, środowiskiem i naturą.
- Zrób coś dla innych, dla społeczności, dla planety, dla Ziemi, dla natury – mówi Rena należąca do grupy Eko Babki. – Pamiętajcie, jak pracujemy dla dobra innych, to podobno żyjemy o pięć lat dłużej – dodaje Jola.
Bądź eko – trendy dzisiejszego świata
Dobrze wiemy, że bycie eko jest dzisiaj modne. Wszyscy szukamy miejsc, w których można się udzielać i pomagać sobie nawzajem. Od paru lat niemalże w każdym sklepie, większym supermarkecie można zakupić torby papierowe wielokrotnego użytku – zamiast plastikowych. To świetne pomysły, które odbijają się na lokalnym myśleniu innych ludzi. Jednak czy to wystarczy, by poprawić życie na naszej planecie?
Czytaj również: Eko czytanie
Emerytura – to brzmi dumnie
Eko Babki, grupa wolontariuszek działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Centrum Kultury w Piasecznie, zaczęła spotykać się w okresie „przedpandemicznym”. Pierwszą inicjatywą dziewczyn było szycie ekologicznych toreb z materiałów pochodzących z second-handów. Świetna inicjatywa, która pomimo trudu i problemów, które nawarstwiła pandemia COVID-19 przyjęła się wyjątkowo dobrze. Zamień EGO na EKO, bo tak nazywała się ta inicjatywa, zaczęła się od zbiórki materiałów recyklingowych. Podczas kilku spotkań zostało uszytych ponad 500 toreb dla mieszkańców Piaseczna, które później można było odebrać na piaseczyńskim rynku.
Parę miesięcy temu pisaliśmy również o akcji „Czyste Glinki”, podczas której Alarm dla Klimatu wraz z Eko Babkami i mieszkańcami Piaseczna sprzątali tereny położone w okolicach stawów przy dawnej cegielni w Gołkowie. Z wywiadu, który przeprowadziła stacja SilverTV dowiadujemy się, że pomimo deszczu, błota, grupy zebrały łącznie 4 kontenery śmieci. Eko Babki liczyły się z tym, że inicjatywa może się nie przyjąć i do pomocy przyjdzie niewielka grupa ludzi. Rzeczywistość okazała się inna. Zamiast dziesięciu osób, przyszło 70.
Miejmy nadzieję, że inicjatywy, które będą wychodzić od Eko Babek i osób z nimi współpracujących w następnych miesiącach będą cieszyć się coraz większą popularnością w Piasecznie i okolicach. Pamiętajcie: trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie.
O wszystkich dotychczasowych akcjach Eko Babek można usłyszeć podczas wywiadu przeprowadzonego przez SILVERTV na serwisie YouTube - link do wywiadu.
Napisz komentarz
Komentarze