Rafał Maciaszek, o którym zrobiło się głośno przy okazji odławiania egzotycznych żółwi w stawie w Konstancinie-Jeziornie, ma szansę zdobyć tytuł Klimatycznego Człowieka Roku.
Zorganizowany z inicjatywy Młodzieżowej Rady Klimatycznej konkurs “Klimatyczny Człowiek Roku” ma na celu wyłonienie i nagrodzenie osoby zaangażowanej w działania na rzecz klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu oraz adaptacji do tych zmian. Mogły w nim wystartować osoby w wieku od 16 do 30 lat, które są zaangażowane, inspirują oraz realizują inicjatywy w zakresie ochrony klimatu.
Odłowił żółwie z Konstancina
W gronie trzech finalistów, spośród których internauci wyłonią zwycięzcę, znalazł się reprezentant powiatu piaseczyńskiego - Rafał Maciaszek, szerzej znany jako „Łowca Obcych”. Lokalna społeczność poznała go przede wszystkim przy okazji realizowanego tego lata projektu, który miał na celu odłowienie egzotycznych gatunków żółwi pływających w oczku wodnym w Konstancinie-Jeziornie w sąsiedztwie Starej Papierni. Wprawdzie początkowo pojawienie się pułapek na niewielkim stawie wzbudziło obiekcje mieszkańców, ale Rafał Maciaszek w mediach społecznościowych tłumaczył dlaczego podejmuje taką inicjatywę. Wskazywał na to, że żółwie ozdobne w ogóle nie powinny trafić do tutejszego zbiornika wodnego, są bowiem gatunkiem obcym i w związku z tym stanowią zagrożenie dla rodzimych mieszkańców stawu, a z kolei staw nie jest dla nich odpowiednim miejscem do życia. Podkreślał też, de facto są to zwierzęta domowe porzucone przez właścicieli. Odłowione w Konstancinie żółwie okazały się w większości mieć problemy zdrowotne. Po przejściu kwarantanny trafią do dużego akwarium odpowiedniego dla danego gatunku.
Przy okazji działań w terenie, a także w mediach, Maciaszek koncentruje się również na działaniach edukacyjnych, które mają zwiększać świadomość społeczną problemów związanych z gatunkami inwazyjnymi i obcymi, a co za tym idzie uczyć podejmowania świadomych i odpowiedzialnych działań, np. przy okazji zakupu ryb, gadów czy płazów, które zamierzamy hodować.
Żółwie, ryby, raki
Rafał Maciaszek jest założycielem nieformalnej organizacji „Łowca Obcych”. Zajmuje się w niej lokalizowaniem i monitoringiem gatunków roślin i zwierząt akwariowych uwolnionych do wód otwartych w Polsce. Na stronie internetowej i profilu na FB publikuje liczne informacje i materiały edukacyjne na ten gatunków obcych, ich wpływu na środowisko przyrodnicze i gospodarkę. Propaguje wiedzę również w wybranych szkołach, występuje w roli eksperta przy realizacji projektów z zakresu ochrony przyrody, m.in. prowadzi monitoring przyrodniczy chronionego raka szlachetnego.
- Zamierza zrealizować projekt „Skumani z Naturą!” polegający na prowadzeniu warsztatów dla szkół podstawowych i średnich na terenie powiatu piaseczyńskiego. Zainteresowane udziałem szkoły otrzymają w jego ramach zestawy testów do pomiarów parametrów fizykochemicznych wody, a także klucze do identyfikacji wybranych gatunków chronionych i obcych gatunków inwazyjnych (wskaźników biologicznych), które posłużą do stałego (wieloletniego) prowadzenia monitoringu jakości wód oraz waloryzacji środowiska wodnego w regionie – czytamy na stronie konkursu.
Liczy na głosy mieszkańców
- Zachęcam wszystkich do oddania głosu na mnie i moją inicjatywę w konkursie Klimatyczny Człowiek Roku 2021. Wierzę, że ewentualna wygrana przyniesie nie tylko większy rozgłos na temat inwazyjnych gatunków obcych czy problemu porzuceń zwierząt akwariowych, lecz także podkreśli rolę gatunków obcych w osłabianiu ekosystemów i tym samym zwiększeniu ich podatności na niekorzystne zmiany związane ze zmianami klimatu – pisze Rafał Maciaszek.
Głosowanie internautów konkursie na Klimatycznego Człowieka Roku trwa do 26 października. Głos można oddać na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/klimatyczny-czlowiek-roku.
Napisz komentarz
Komentarze