To już pewne – ważność certyfikatów szczepionkowych zostanie skrócona do 270 dni. A dodatkowo wiele państw w związku z szerzącymi się zakażeniami omikronem, wprowadza dodatkowe restrykcje wjazdowe, w tym tak popularne podczas ferii zimowych kierunki jak Austria czy Włochy.
Ferie zimowe już niebawem. Niektórzy planują tradycyjny wypad na narty w Tatry czy Alpy w ciągu kilku najbliższych tygodni. Tym bardziej informacja o skróceniu ważności tzw. paszportu szczepionkowego, który miał otwierać możliwość swobodnego podróżowania, staje się istotna. Od 1 lutego w całej Unii Europejskiej ważność certyfikatu szczepień zostanie skrócona z roku do 9 miesięcy od przyjęcia pełnej dawki szczepienia przeciw COVID-19. Okres ten wydłuża oczywiście przyjęcie dawki przypominającej.
Nawet jeśli nasz certyfikat szczepionkowy wciąż jest ważny, bez dawki przypominającej wyjazd na zimowe ferie może wymagać dodatkowych zabiegów i związanych z tym kosztów. Zanim zaplanujemy wyjazd na narty czy przeciwnie, na plażę, warto sprawdzić obecnie obowiązujące zasady wjazdu do danego kraju.
Szczepienia nie wystarczą
I tak wybierając się na narty do Włoch nawet osoby w pełni zaszczepione przed przekroczeniem granicy włoskiej muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 48 godzin). Wynik testu powinien być w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Osoby, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu nie mogą przekroczyć włoskiej granicy. To samo dotyczy ozdrowieńców, którzy chorowali w ciągu ostatnich 6 miesięcy i przedstawią stosowne zaświadczenie. Osoby niezaszczepione muszą po przylocie do Włoch odbyć obowiązkową 5 dniową kwarantannę w wybranym przez siebie miejscu. Długości kwarantanny nie można skrócić, a dodatkowo na jej koniec konieczne jest wykonanie testu wymazowego (antygenowego lub molekularnego PCR).
W przypadku Austrii osoby w pełni zaszczepione są dodatkowo zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzonego w formie testu PCR (ważny 72 h) potwierdzonego w formie zaświadczenia wydanego przez punkt testujący, w języku niemieckim lub angielskim. Podobne wymagania dotyczą ozdrowieńców, którzy chorowali w ciągu 180 dni przed przekroczeniem granicy. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione są osoby, które przyjęły dawkę "przypominającą".
Słowacja nie wymaga testów od osób w pełni zaszczepionych. W przypadku niezaszczepionych obowiązuje 10-dniowa kwarantanna w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych. Może się ona zakończyć wcześniej, jeśli uzyskamy negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19, przy czym mogą poddać się temu testowi można najwcześniej w piątym dniu kwarantanny. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku ozdrowieńców.
Oczywiście jeśli trasa naszej podróży obejmuje też inne kraje powinniśmy się zapoznać z zasadami dotyczącymi transfery w obecnym okresie pandemii. Podobnie w przypadku wybierania się w podróż w również popularne w czasie ferii kierunki południowe – do Turcji, na Wyspy Kanaryjskie czy na Bliski Wschód.
Szczegóły warto sprawdzać na bieżąco na stronach MSZ, bo wytyczne się zmieniają w zależności od skali zakażeń.
Napisz komentarz
Komentarze