Od 1 lutego zmniejszy się stawka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. Od tego dnia ceny benzyny i oleju napędowego powinny spaść o około 60-70 gr za litr. Przy kasach na stacjach benzynowych będzie musiała pojawić się widoczna i dobrze wyeksponowana informacja o nowych stawkach podatku VAT oraz o okresie, w którym wspomniane stawki będą obowiązywać.
Warto pamiętać, że niższy VAT będzie obejmował nie tylko paliwa. Do dnia 31 lipca 2022 r., r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc. Zatem informacje o obniżonych podatkach pojawią się na samych stacjach benzynowych jak i w funkcjonujących przy nich sklepach.
Gwarancja stałej ceny na poziomie 5,30 zł za litr benzyny czy oleju napędowego przez najbliższe pół roku nie jest jednak pewna. Akcyza, podatek VAT i opłata paliwowa stanowią dziś około połowy ceny paliwa na stacjach benzynowych. Państwo ma wpływ na ich wysokość, ale nie ma wpływu na ceny paliw na rynkach światowych, które wpływają na cenę w rafineriach. Chodzi m.in. o sytuację polityczną i gospodarczą na świecie oraz rozwój pandemii na świecie.
Co zatem będzie za pół roku? Prognozy analityków rynku paliw nie są zbyt optymistyczne. Spodziewany jest bowiem wzrost cen ropy naftowej. Polsce nie pomaga też słaby złoty. W kontekście paliwa najważniejszy jest stosunek polskiej waluty do dolara, bo to w nim rozliczane są globalne transakcje paliwowe. Ważne pytanie co będzie po powrocie do obecnej stawki podatku VAT? Za pół roku tankujący zapewne zapomną, że obniżka cen na początku roku wynikała ze zmienionej stawki podatku, bowiem podwyżki cen ropy naftowej na świecie mogą ją zniwelować.
Napisz komentarz
Komentarze