Reklama

Tu zaszła zmiana - Łaźnia Miejska

Tu zaszła zmiana - Łaźnia Miejska

Autor: Łaźnia miejska w 1932 r. fot: zbiory ms

Dziś w Tu zaszła zmiana o budynku Łaźni Miejskiej, co pozostało z przedwojennej chluby miasta.


Dużo ostatnio rozmów o zabytkach, szczególnie tych, które zapewne zostaną wyburzone i być może te cenniejsze odtworzone, bo stan ich nie nadaje się do renowacji. Pierwszym tego typu przypadkiem w dziejach Piaseczna było wyburzenie budynku łaźni miejskiej i odbudowanie jej w tym samym stylu i formie. Mieszkańców Piaseczna interesujących się historią miasta bardzo zajmuje ten temat, w związku z tym dziś właśnie o łaźni słów kilka. Zamieszczone tu zdjęcia dają możliwość porównania budynku sprzed wojny i sprzed chwili, spodziewam się, że historycy podzielą się na tych, co popierają wyburzenia, a inni wręcz przeciwnie. Mnie interesują wspomnienia z tego miejsca. Choć jak sądzę, jestem już chyba jedyną osobą w Piasecznie, która pamięta kąpiel w Łaźni Miejskiej. Moi rodzice uważali, że powinnam doświadczyć wielu rzeczy, będąc dzieckiem, i tak doświadczałam opery, operetki, kina, książki, wystawy, ale też kąpieli w zabytkowej piaseczyńskiej łazience, która ponoć była kiedyś chlubą miasta. I tak się stało, byłam tam.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana- przychodnia w Piasecznie


W 1937 roku prasa warszawska rozpisywała się o tym, że piaseczyńska łaźnia jest nieczynna, bo nie ma chętnych na kąpiele, okazało się, że chętnych nie było z powodu wysokich cen za prysznic i wannę. Bogaci mieli swoje łazienki w pałacykach i pensjonatach, biedota miskę i wiadro w kąciku kuchni, za kretonową zasłonką. Nie wiem, kiedy uruchomiono łaźnię ponownie. Jakiś czas działała. Budynek był też wykorzystany na mieszkania kwaterunkowe na piętrach. W latach 60. chodziły słuchy po mieście, że łaźnia ma być zamknięta, to czym prędzej poszłyśmy tam z mamą Krysią. Krysia, mimo że mieszkała w Piasecznie od 1932 r., z łaźni publicznej jeszcze nie skorzystała. Poszłyśmy więc pierwsze wrażanie było smutne - łaźnia miejska odchodziła do lamusa. Budynek z 1924 r. czyli mający zaledwie 40 lat popadał w ruinę, nie świadczyło to dobrze o jego budowniczych, ale też chyba mało o niego dbano. Jeszcze można było popluskać się w wannie za 5 zł lub umyć się pod prysznicem za 2 zł, ale stan urządzeń był zły. Zażółcone wanny, dziwny zapach złego mydła nie nastrajały do dbania o higienę właśnie w tym miejscu. W ogóle było to miejsce nieprzyjemne. Panował tu półmrok, chyba ze względu na małe okna umieszczone dość wysoko. No i te plotki snujące się po mieście, dziwnej treści opowieści o tym, że w łaźni miejskiej, w pokoikach z wannami można natknąć się na parę, która szukała zacisznego, intymnego miejsca. Ciasnota mieszkaniowa, spanie w jednym pokoju z teściami i dziećmi, mogła być powodem spotkań par, których celem głównym nie było doszorowanie pięt, ale chyba nie o tego typu pary chodziło plotkarzom. Ile było w tym prawdy? Matka mojego kolegi, lekarka, zabroniła mu chodzenia do łaźni, do której biegał nagminnie szczególnie zimą, bo latem to odbywał kąpiele w Jeziorce. Ponurości tego miejsca dodawał zapach padliny roznoszący się zza budynku, z okolic rzeźni miejskiej, funkcjonującej nieopodal budynku łaźni.

3. Ulica Sierakowskiego z budynkiem łaźni przed wyburzeniem (lata 70.)fot: Jacek Mrówczyński


Przynosząca spore dochody miastu ubojnia, w której oprawiano też skóry zwierząt, roznosiła po okolicy ohydny zapach, odstręczający chętnych do zbliżania się tego koszmarnego miejsca. Co wtorek i piątek, każdego tygodnia po ulicach miasta jechały furmanki z popiskującymi prosiakami lub porykującymi cielakami zmierzającymi do rzeźni. Wozy konne bujały się majestatycznie po kocich łbach piaseczyńskiego bruku, wioząc w ostatnią drogę bydlątko. W jatkach, nieopodal budynku łaźni, na stołach wystawiano mięso i głowy cieląt z szeroko otwartymi ze zdziwienia oczami. Koszmar mojego dzieciństwa. Tyle o łaźni miejskiej i okolicach. Władze miasta podjęły decyzję o zamknięciu obiektu. Budynek wyburzono w 1978 r., nie wiem, czy aż do piwnic, bo gdy ostatnio tam byłam, w budynku unosił się zapach zagrzybionych ścian. O tym też pisały do mnie matki, których dzieci chodziły tu do przedszkola.

Kilka wspomnień mieszkańców:


Pani Jola: Przypomniał mi się zapach panujący w środku łaźni - zapach mydlin z taniego szarego mydła wymieszany miejscami z lizolem. Jak ktoś pamięta gotowanie białej bielizny w kotle na kuchni węglowej, będzie wiedział o co chodzi.

Pani Agnieszka: moje dziecko chodziło tam do przedszkola, pamiętam, że ukradli mu buty. Zapamiętałam zapach wilgoci na korytarzach, chyba niezbyt się przyłożono do odbudowy budynku. Niby nowy a zapach staroci pozostał.

Pan Tomek: fajne przedszkole, miło wspominam.

Pani Aneta: jakieś złe energie były w tym budynku, ciągle płakałam w przedszkolu, mama mnie przeniosła do innego przedszkola i już było spoko.

Łaźnia miejska w 2022 r. fot: ms

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Firma SENSON zatrudni osobę na stanowisko:TECHNIK / KONSERWATOR Twój zakres obowiązków:·   Wykonywanie przeglądów eksploatacyjnych,·   Bieżąca obsługa obiektu, utrzymanie w stanie gotowości eksploatacyjnej systemów i urządzeń technicznych na terenie obiektu,·   Usuwanie awarii urządzeń na terenie firmy Klienta,·   Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług,·   Współpraca z zespołem administracji,·   Dbanie o estetykę budynku i otoczenia,·   Wykonywanie drobnych prac montażowych, naprawczych,·   Monitorowanie pracy powierzonych urządzeń i instalacji, usuwanie awarii.Nasze wymagania:·   Doświadczenie zawodowe w zakresie prac konserwacyjnych, bieżących napraw i monitoring stanu technicznego elementów budynków, instalacji wewnętrznych urządzeń oraz infrastruktury zewnętrznej poprzez wykonywanie bieżącej kontroli oraz usuwania stwierdzonych lub zgłoszonych nieprawidłowości funkcjonalnych i technicznych,·   Doświadczenie w konserwacji instalacji elektrycznych / gazowych, grzewczych / wentylacyjno-klimatyzacyjnych,·   Doświadczenie w pracach budowlano-wykończeniowych,·   Znajomość budowy i obsługi instalacji przeciwpożarowych (Polon Alfa, Bosh),·   Brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m,·   Umiejętność czytania dokumentacji technicznej,·   Gotowość do pracy po godz. 16 oraz weekendy (sporadycznie),·   Umiejętność pracy w zespole, sumienność i wysoka kultura osobista,·   Uprawnienia SEP min do 1kV.  KONTAKT TEL. 507 060 800 
Poszukujemy pracowniców do zakładu w Karczewie w ramach Spółki SuperDrob Poszukujemy pracowniców do zakładu w Karczewie w ramach Spółki SuperDrob LipCo Foods to Polska Multifoodowa Grupa Korporacyjna, w ramach której funkcjonuje 17 segmentów z branży spożywczej. Istniejemy 31 lat na rynku. Zatrudniamy obecnie około 4100 Pracowników.Aktualnie do naszego Zakładu w Karczewie w ramach Spółki SuperDrob poszukujemy: FINANSE: MŁODSZY SPECJALISTA DS. KSIĘGOWOŚCI KOORDYNATOR DS. KSIĘGOWOŚCI DZIAŁ UTRZYMANIA RUCHU:ELEKTRYKŚLUSARZ/SPAWACZHYDRAULIK PRODUKCJA:MISTRZ PRODUKCJI BRYGADZISTATECHNOLOG MAGAZYNIER OPERATOR MASZYN MENADŻER SERWISU SPRZĄTAJĄCEGO Na te oraz wiele innych naszych ofert pracy możesz aplikować kontaktując się z Działem HR. ZAPEWNIAMY: Pracę w stabilnej firmie z tradycjami oraz zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę Prywatną opiekę medyczną Możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie na preferencyjnych warunkach Program rekomendacji pracowników - możliwość uzyskania dodatkowego bonusa finansowego za polecenie osób do pracy Dostęp do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Atrakcyjny system wynagradzania (podstawa + premia) wraz z pakietem benefitówDofinansowanie do wypoczynku Nagrody jubileuszowe za przepracowany staż pracyBezpłatną platformę do nauki języków obcych – Etutor Zatrudniamy osoby z niepełnosprawnością. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres: [email protected] lub o kontakt telefoniczny: +48 883 310 943 
Reklama