Ruszają na granicę, przyjmują pod swój dach uchodźców i przekazują niezliczoną ilość pomocy rzeczowej. Mieszkańcy powiatu z ogromnym zaangażowaniem i ofiarnością zareagowali na wojnę na Ukrainie i ruszyli z pomocą.
To, co się wydarzyło w ostatni weekend, przeszło najśmielsze oczekiwania osób, które dały hasło do zorganizowanej pomocy. Największy punkt zbiórki, który powstał w biurze poselskim przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie, wypełniał się darami tak szybko, że potrzebne były kolejne magazyny, do których mogłyby trafiać rzeczy. Szybko okazało się, że potrzebny jest cały sztab ludzi do koordynowania akcji pomocowej. Rzesza wolontariuszy zjednoczyła siły z przedstawicielami władz gminy Piaseczno i powiatu, by wspólnymi siłami organizować pomoc dla obywateli Ukrainy. Chodzi zarówno o przygotowanie miejsc noclegowych, zbiórkę i segregację darów, organizowanie transportu dla uchodźców czy dostarczanie pomocy na granicę i teren Ukrainy.
700 miejsc dla uchodźców
W niedzielę powiat uruchomił miejsca noclegowe dla dużych grup osób przybywających z Ukrainy. W sumie mogą przyjąć aż 700 osób w kilku lokalizacjach na terenie powiatu piaseczyńskiego.
– W organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej miejscach uchodźcy otrzymają kompleksową pomoc – noclegi, wyżywienie, wsparcie psychologa – zaznacza starosta Ksawery Gut. – Dlatego apelujemy, by w pierwszej kolejności kierować osoby potrzebujące schronienia właśnie do tych placówek – podkreśla wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. – To ułatwi nam zapewnienie bezpieczeństwa tym osobom, umożliwi objęcie ich kompleksową, instytucjonalną i co ważne – długofalową pomocą.
Informacje o miejscach zakwaterowania można uzyskać pod nr telefonu 798 896 307.
Kolejne punkty informacyjne
Od poniedziałku 28 lutego w Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie przy pl. Piłsudskiego gminny MGOPS zorganizował też punkt informacyjny dotyczący pomocy dla uchodźców. Informacje udzielane są również w języku ukraińskim.
Poszczególne gminy uruchamiają specjalne infolinie i adresy mailowe, gdzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące organizowania pomocy na ich terenie. W Piasecznie: 666 973 189, [email protected]; w Górze Kalwarii: 506 297 258, [email protected]; w Lesznowoli: tel. 798 473 878, [email protected]; w Prażmowie: w godzinach pracy urzędu: 22 652 61 41 lub 22 652 61 56, poza godzinami pracy urzędu: 533 721 554.
Czytaj także: #napomocUkrainie
Pomoc dla potrzebujących
Od ostatniego poniedziałku 28 lutego funkcję głównego magazynu darów dla uchodźców pełni sala gimnastyczna szkoły podstawowej przy al. Kalin 30 w Piasecznie. To tutaj w godzinach 12.00-20.00 nadal można wspierać zbiórkę rzeczową. Aktualizowaną listę najbardziej potrzebnych rzeczy, zarówno dla uchodźców obecnych na naszym terenie, jak i do przekazania na Ukrainę, można znaleźć w wydarzeniu na facebooku: Pomóż Ukrainie – Powiat Piaseczyński. W tej chwili nie są przyjmowane już ubrania, ale wciąż potrzebne są środki chemiczne, artykuły spożywcze o długim okresie przechowywania, leki i środki opatrunkowe, a także karma i akcesoria dla zwierząt czy zabawki dla dzieci. W godzinach od 13.00 do 19.00 z kolei uchodźcy, którzy zamieszkali na naszym terenie i osoby, które przyjęły ich pod swój dach, mogą przy al. Kalin skorzystać z darów przekazanych przez mieszkańców.
Oczywiście od wybuchu wojny pomoc organizuje też wiele mniejszych i większych firm, jednostki OSP, sołectwa, szkoły, przedszkola, grupy sąsiedzkie. Ofiarność i zaangażowanie mieszkańców jest ogromne. Pozostaje mieć nadzieję, że gotowość niesienia pomocy osobom, które uciekły z ogarniętego wojną kraju, uda się utrzymać na dłużej. Nie wiadomo wszak, na jak długo osoby te zostaną w Polsce i będą potrzebować naszego wsparcia.
Została też utworzona specjalna rządowa strona: www.pomagamukrainie.gov.pl, gdzie można zgłosić różnego rodzaju gotowość niesienia pomocy, znaleźć informacje o organizowanych zbiórkach, potrzebach itd. Po pierwszym zrywie bowiem, kiedy pomoc organizowana była spontanicznie, a co za tym idzie, często również chaotycznie, warto już ją usystematyzować, sprawdzać jakie są konkretnie potrzeby i na nie reagować.
Napisz komentarz
Komentarze