Czarne chmury zbierają się nad burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem. Po aferze z 5 milionami przelanymi na konto oszusta, tym razem NIK wykrył, że w wyniku niewłaściwie wyliczanych dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych, gmina wypłaciła jednej ze szkół ponad 2 miliony złotych za dużo.
Późną jesienią ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole w zakresie „Prawidłowości przyznawania i rozliczania dotacji oświatowych dla podmiotów prowadzących niepubliczne placówki oświatowe w województwie mazowieckim”. Jednym z kontrolowanych samorządów była Gmina Konstancin-Jeziorna. W opublikowanym pod koniec lutego br. wystąpieniu pokontrolnym NIK stwierdziła, w kontrolowanym zakresie, nieprawidłowości, które skutkowały oceną negatywną. Przedmiotem badania były dotacje udzielane przez samorząd w latach 2019 - 2021.
Szkoła dostała o 2 mln zł za dużo
- NIK ocenia negatywnie realizację przez Gminę Konstancin-Jeziorna, w okresie objętym kontrolą, zadań w zakresie dotacji dla wybranych niepublicznych placówek oświatowych, z uwagi na nieprawidłowe ich naliczanie i w konsekwencji, wypłacenie w nadmiernej wysokości – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.
Kwota nienależnie wypłaconych dotacji wynosiła 2 181 700 zł. Dotyczy
to nieprawidłowego wyliczenia stawki dotacji na jednego ucznia wypłaconej
jednej ze szkół. Niespełna 8 tys. złotych źle wyliczonej dotacji trafiło z kolei do jednego z niepublicznych przedszkoli.
Czytaj także: Nieprzepisową jazdę kierowców zarejestrowało oko drona
Brak odpowiedniej kontroli
NIK podkreśla, że błędy i przeoczenia popełnili pracownicy urzędu, ale świadczy to zdaniem organu kontrolującego o „nieskutecznej kontroli zarządczej”. Burmistrz wyjaśnił, że zarówno pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia, jak i były już Skarbnik Gminy nieprawidłowo zinterpretowali sposób rozliczania części oświatowej subwencji ogólnej na jednego ucznia.
NIK miał też uwagi odnośnie przypadków nieterminowości wypłat dotacji oraz sposobu przeprowadzania kontroli w placówkach przez gminę.
We wnioskach pokontrolnych przede wszystkim wnosi o podjęcie działań, które pozwolą Gminie odzyskać nienależnie wypłacone w latach 2019-2021 dotacje. Podkreśla też konieczność wypłacania ich terminowo, sporządzania wystąpień pokontrolnych po każdej kontroli przeprowadzonej przez samorząd w placówkach niepublicznych oraz wzmocnienie kontroli zarządczej w obszarze kontroli dotacji oświatowych.
Napisz komentarz
Komentarze