Na przełomie kwietnia i maja Gmina Piaseczno zbierała uwagi mieszkańców do przedstawionych przez projektantów trzech wariantów koncepcji przebudowy ulicy Kuropatwy. Leżąca na styku trzech gmin – Lesznowoli, Ursynowa i Piaseczna droga od lat czeka na inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo jej użytkowników. Droga zarządza Lesznowola, ale graniczy ona z Ursynowem i po północnej stronie ulicy znajdują się już domy mieszkańców Warszawy, a dodatkowo korzysta z niej bardzo wielu mieszkańców piaseczyńskiego Józefosławia. W tej sytuacji wszystkie trzy samorządy w końcu się porozumiały i zdecydowały, że trzeba podjąć wspólny wysiłek i przebudować drogę. Projektowanie wzięła na siebie Gmina Piaseczno. W ubiegłym roku powstało łącznie aż 7 koncepcji. Ostatecznie wybrany projektant opracował dwie wskazane przez gminy, dołączył trzecią swoją i zostały ogłoszone konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogli składać swoje uwagi do 4 maja 2022 r.
Jak informuje Gmina Piaseczno, wpłynęło aż 90 wiadomości. Oprócz tego w kwietniu odbyła się też dyskusja na zorganizowanym w tej sprawie spotkaniu.
- Po analizie postulatów mieszkańców trzy samorządy uczestniczące w projektowaniu rozwiązań drogowych – Lesznowola, Piaseczno i Ursynów, zdecydowały o przygotowaniu koncepcji, która jest różna od przedstawionych wariantów, ale jednocześnie najbardziej przybliża nas do realizacji postulatów mieszkańców okolicy ul. Kuropatwy – czytamy na stronie Gminy Piaseczno.
Optymalne rozwiązanie
- Podkreślamy, że szukamy optymalnego rozwiązania, w którym poprawimy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego przy jednoczesnym minimalizowaniu skutków poszerzenia pasa drogowego – mówi wiceburmistrz Piaseczna Robert Widz. - Przyjęliśmy założenie, że zajęcie fragmentów nieruchomości powinno się odbywać tam, gdzie zagospodarowanie posesji jest jak najmniejsze. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby jak najwięcej postulatów mieszkańców zostało spełnionych. Zmniejszyliśmy szerokość pasa drogi zachowując akceptowalny poziom bezpieczeństwa – podkreśla wiceburmistrz Piaseczna.
Zaznacza, że nie wszystkie postulaty mogą zostać spełnione, ponieważ projekt budowlany musi spełniać wymagania techniczne i prawne.
Teraz zadaniem projektanta będzie przygotowanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Potem pozostanie już tylko porozumieć się w kwestii finansowania inwestycji, którą jakiś czas temu szacowano na około 14 mln złotych.
- Mam nadzieję, że trzy samorządy porozumieją się w sprawie finansowania budowy drogi i w przyszłym roku dojdzie do realizacji tej kluczowej inwestycji drogowej – mówi Robert Widz.
Napisz komentarz
Komentarze