Wciąż wiele osób jest przekonanych, że ten nowy obowiązek zrealizowało. Wszak o sposób ogrzewania domu pytano nas podczas Spisu Powszechnego a także w ankietach dla gmin. Niestety zebrane wówczas informacje nie będą przekazywane do odrębnego rejestru - Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nowy rejestr oznacza konieczność wypełnienia odrębnej deklaracji. Zgodnie z przepisami od 1 lipca 2021 r. w ciągu 12 miesięcy każdy właściciel/zarządca budynku jest obowiązany do wypełnienia deklaracji w ramach projektu: Zintegrowany system ograniczenia niskiej emisji (ZONE), którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza. Program realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego a wykonywany przez poszczególne gminy.
Każdy piec do rejestru
Deklaracje należy wypełnić zarówno dla nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Jeśli chodzi o istniejące budynki i piece, ich właściciele mają obowiązek złożyć deklarację do CEEB do 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowopowstających budynków lub wymiany źródła ogrzewania w terminie 14 dni od dnia uruchomienia instalacji grzewczej.
Informację o wszystkich wykorzystywanych w budynku źródłach ciepła można wypełnić online na stronie ceeb.gov.pl - wystarczy mieć profil zaufany lub e-dowód. Można również pobrać i wypełnić druk a następnie przesłać go pocztą lub osobiście złożyć w urzędzie gminy, na terenie której mieszkamy. A następnie gmina przekaże te dane do CEEB, która ma być narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych a tym samym dbanie o czyste powietrze.
Posypią się kary?
Niezłożenie deklaracji w terminie naraża właściciela/zarządcę budynku na sankcje karne wprowadzone w art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jaka to kara? Grzywna może wynieść maksymalnie do 5000 zł. Podstawowa sankcja jest jednak niższa i wynosi zwykle do 500 zł.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.gunb.gov.pl link na stronę. Z zamieszczonych tam statystyk wynika, że na razie w naszych gminach realizacja tego obowiązku przebiega nie najlepiej. Wypełniło ją od 20 do 30% podmiotów. Czy została już złożona dla naszego budynku możemy sprawdzić na stronie www.ceeb.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze