Na budowę tężni Gmina pozyskała w ubiegłym roku dotację w wysokości 29,2 tys. zł ze środków programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”. Niewielka tężnia solankowa została zbudowana w ogrodzie obok budynku Centrum Integracji Społecznej w Magdalence, gdzie swoją siedzibę mają Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, filia Gminnego Ośrodka Kultury oraz Klub Senior+. W czwartek 30 czerwca br. w południe nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej tężni w gminie Lesznowola.
Dla zdrowia i poprawy jakości powietrza
Lesznowolska tężnia wykorzystuje solankę z Zabłocia, której kropelki rozbijają się na gałązkach tarniny śliwy. Ceniona za swoje właściwości solanka z Zabłocia wydobywana jest z odwiertu „Korona” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka, z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Przebywanie w bliskości tężni wspomaga profilaktykę i sprzyja leczeniu wielu chorób, ale też poprawia komfort oddychania, wspiera walkę ze stresem i sprzyja relaksowi.
- Warto wiedzieć, że z tężni należy korzystać ostrożnie – jeden seans nie powinien przekraczać 45 minut a przeciwwskazaniami do korzystania z niej jest m.in. nadczynność tarczycy i ostre stany zapalne dróg oddechowych – informuje samorząd na swojej stronie internetowej. Szczegółowe informacje dotyczące właściwości solanki, można znaleźć na stronie gminy.
Zadaniem tężni jest również poprawa jakości powietrza. Zważywszy na bliskie sąsiedztwo obciążonej dużym ruchem, przynajmniej do czasu oddania do użytku trasy S7, drogi wojewódzkiej 721, niewątpliwie to kolejny plus instalacji.
Tężnia solankowa zlokalizowana jest w Magdalence przy ul. Lipowej 28. Będzie czynna w sezonie wiosenno-letnim. Można korzystać z niej przez cały tydzień – od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 20.00, a w soboty i niedziele od godz. 11.00 do 20.00.
Napisz komentarz
Komentarze