Dane dotyczące kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w Polsce oraz Europie są alarmujące. Samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród europejskich nastolatków. W Polsce odnotowuje się dwukrotnie więcej ofiar samobójstw niż zgonów spowodowanych wypadkiem samochodowym. Przykładowo w 2020 r. odnotowano 5165 samobójstw, a 2491 osób zginęło na drogach.
Według szacunków ekspertów, pomocy psychologicznej wymaga ponad 600 tys. polskich dzieci. Analiza specjalistów UNICEF wykazała, że stan profilaktyki i dostępności specjalistycznych usług w zakresie zdrowia psychicznego w Polsce jest dramatyczny. Oficjalne dane wskazują, że w ubiegłym roku na swoje życie targnęło się 843 dzieci, ale zdaniem ekspertów prób samobójczych mogło być od 80 do 100 razy więcej. Oznacza to, że każdego miesiąca życie chce odebrać sobie ponad 7000 młodych ludzi.
Unijne środki na działalność placówki
Powstały w ramach Tarczyńskiego Centrum Medycznego oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ma swoją siedzibę przy ul. Rynek 27, a zapewniła ją gmina Tarczyn kosztem ok. 5 mln złotych.
Na otwarcie ośrodka przybył premier Mateusz Morawiecki, minister Grzegorz Puda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz marszałek Stanisław Karczewski. Niestety lokalne media nie zostały wpuszczone na konferencję z udziałem premiera. Obecny był także reprezentujący struktury unijne Gelu Calacean, który zauważył, że to pandemia COVID-19 pokazała, jak kruche jest zdrowie psychiczne. – To centrum jest wzorem, który wskazuje, jak kształtować opiekę nad zdrowiem psychicznym, dlatego cieszę się, że 95% kosztów funkcjonowania placówki pokrytych będzie z funduszy europejskich – powiedział Gelu Calacean. – Nasze centrum powstało z myślą o najmłodszych mieszkańcach powiatu piaseczyńskiego, a naszą misją jest zapewnienie im kompleksowego leczenia i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie – podkreślała Barbara Galicz, burmistrz Tarczyna. – Młodzi ludzie coraz częściej skarżą się na trudności, z którymi nie są w stanie sami sobie poradzić. Jestem przekonana, że gdy ośrodek znajdzie się już w sektorze publicznej ochrony zdrowia, będzie służył dobru wszystkim młodym ludziom – dodała.
Uniknąć psychiatry i oddziałów szpitalnych
– Otwarcie tego oddziału jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju naszej placówki – nie krył zadowolenia Arkadiusz Stępniewski, podkreślając, że ośrodek powstał dzięki wsparciu urzędu miasta oraz współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Funduszy Europejskich.
Podczas otwarcia Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego i psycholog, podkreślała, że dzięki ośrodkowi dzieci, które przeżywają kryzys, będą mogły uniknąć leczenia u psychiatry czy na oddziałach szpitalnych.
W ramach oddziału dziennego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarczynie funkcjonować będą wielospecjalistyczne zespoły, ale w system pomocy dzieciom i młodzieży włączeni będą również pedagodzy i psycholodzy szkolni, asystenci rodzin w systemie pracy Ośrodków Pomocy Społecznej i inne podmioty służące wsparciem dziecku i rodzinie. Pomocą, oprócz pacjenta, mogą być objęci także rodzina i rówieśnicy. Obejmie ona różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi oraz ich otoczenie.
Napisz komentarz
Komentarze