Mieszkańcy mogli zacząć składać wnioski jeszcze w sierpniu, a rząd zapowiadał, że otrzymają środki najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Tak się jednak nie stało, bo gminy nie otrzymały obiecanych środków.
Jak informuje Piotr Chmielewski, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria, gmina otrzymała w końcu pieniądze od wojewody na wypłaty dodatku. Stało się to dopiero 22 września. – Zanim jednak zostaną one przekazane mieszkańcom, muszą być przeksięgowane i najprawdopodobniej wprowadzone uchwałą do budżetu gminy – dodaje. – Prosimy zatem o wyrozumiałość, jeszcze chwilę musi to potrwać.
Sesja rady miejskiej w Górze Kalwarii odbędzie się 28 września. Dopiero po tym terminie możliwe będą wypłaty. Jak informuje miasto, czeka na nie 2388 gospodarstw, bo tyle wniosków o dodatek wpłynęło.
Piaseczno po uchwale
Na wypłatę dodatku węglowego gmina Piaseczno otrzymała ponad 2,5 mln zł. – Jest to dodatek wynikający z przeciwdziałania COVID, dlatego nie można ich wprowadzić zarządzeniem, konieczna jest uchwała – tłumaczyła radnym Agnieszka Kowalska, skarbnik gminy Piaseczno, podczas ostatniej sesji rady miejskiej (23 września). – Chcemy jak najszybciej ten dodatek wypłacić. Termin 30-dniowy na ich wypłatę już dawno minął – dodała.
Do piaseczyńskiego urzędu wpłynęło ok. 1400 wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Środki powinny zacząć być wypłacane lada dzień.
Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym
Przypomnijmy, że 20 września weszła w życie nowelizacja ustawy w sprawie dodatku węglowego. Na jej mocy dodatek ma być wypłacany w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia. Ponadto nowelizacja uszczelnia system wypłat. Zakłada bowiem brak możliwości otrzymania kilku dodatków węglowych na jeden adres. Oznacza to, że na jeden adres można otrzymać 3000 zł dodatku węglowego. W przypadku, gdy z jednego adresu wpłynie kilka wniosków, rozpatrzony zostanie ten, który złożono jako pierwszy.
Po nowelizacji ustawy nie można zmieniać wcześniej złożonego wniosku do CEEB. Takie wnioski będą odrzucane z automatu.
Każdy wniosek podlega weryfikacji przez urząd miasta lub gminy, w którym go złożono. Jeżeli wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, urzędnicy mogą przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego, odnośnie samotnego zamieszkiwania w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych oraz wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą (w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych). Procedura przeprowadzana jest w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.
Przypominamy, że brak zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego będzie podstawą do odmowy wypłacenia dodatku, a za podawanie urzędnikom fałszywych informacji można trafić do więzienia nawet na 8 lat!
Dla kogo dodatek węglowy?
Zgodnie z treścią ustawy wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku otrzyma gospodarstwo domowe, którego głównym źródłem ciepła jest:
- kocioł na paliwo stałe, zasilany pelletem drzewnym, lub innym rodzajem biomasy z wyłączeniem drewna kawałkowego (3000 zł), albo
- kocioł olejowy zasilany olejem opałowym (2000 zł), albo
- kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym (1000 zł), albo
- kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (500 zł)
- gospodarstwo zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
Napisz komentarz
Komentarze