Cyberprzestępcy z łatwością zdobywają kontakt z potencjalną ofiarą. Wystawiając przedmiot na aukcji sprzedający podaje swój numer telefonu – do kontaktu, w razie pytań o przedmiot. Sprawcy dodają numer do swojej książki kontaktowej i wysyłają wiadomość do niczego nieświadomego sprzedającego np. poprzez aplikację WhatsApp. Informują, że są zainteresowani zakupem i chcą zapłacić od razu, a wiadomości przesyłają link do płatności, który jest podstawioną stroną. Gdy sprzedający otworzy link, a robi to już poza platformą sprzedażową, myśląc, że loguje się do swojego konta bankowego, traci do niego dostęp. Cyberprzestępcy przejmują login i hasło, następnie okradają konto, najczęściej do zera. Ponadto sprawdzają możliwość uruchomienia linii debetowej lub kredytu, i jeśli takowa istnieje, to korzystają z okazji. Zdobywając kolejny „łup”, dodatkowo zadłużają ofiarę.
Coraz częściej tworzone przez przestępców linki są bardzo wyspecjalizowane. Najpierw instalują aplikację, która jest wirusem. Dzięki niej zyskują też dostęp do wiadomości smsów. W efekcie sprawcy widzą kody token, które ofiara otrzymuje przy dwuetapowym logowaniu do banku.
Oszustwa na BLIKA
Cyberprzestępcy do kradzieży wykorzystują także kody do szybkiej płatności typu BLIK. W ostatnim czasie działają robią to przy udziale serwisu społecznościowego. Wysyłają do ofiary np. poprzez Messenger wiadomość od znajomego, z prośbą o pożyczkę pieniędzy z nagłego powodu. Gdy wysyłamy mu kod BLIK, sprawca najpewniej wprowadzi go do bankomatu, dzięki czemu ma dostęp do konta ofiary.
Grupy przestępcze, zajmujące się kradzieżami ww. sposób, najczęściej tworzone są w krajach zza naszej wschodniej granicy, w Estonii, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Rosji czy Białorusi. Role w takiej organizacji są ściśle określone, a grupy te szukają pracowników m.in. ... w mediach społecznościowych.
Jak się uchronić przed kradzieżą w Internecie?
Oszustwa dokonywane za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży są jedną z najczęstszych metod wyłudzania pieniędzy. Metod oszustw jest znacznie więcej, ale podstawowe zasady, chroniące nas przed cyberprzestępcami są niezmienne:
- Nie klikaj w linki przesłane nam przez nieznane osoby.
- Nie podawaj swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych.
- Zachowaj czujność, zarówno dokonując zakupów internetowych, jak i oferując przedmioty na sprzedaż.
Napisz komentarz
Komentarze