Mimo dosyć wysokich jak na październik temperatur już w tym miesiącu powietrze było kiepskiej jakości. Poziom zanieczyszczenia w gminie sprawdzać można na bieżąco dzięki systemowi czujników. Dzięki niemu osoby chore czy wrażliwe na smog, ale tez dbające o zdrowie, mogą sprawdzić, czy wyjście z domu będzie bezpieczne.
Straż miejska w okresie sezonu grzewczego na bieżąco monitoruje stan czujników. Interwencje podejmowane są zarówno na podstawie zgłoszeń mieszkańców, ale również doraźnie w lokalizacjach, w których czujniki wskazały wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Obecnie kontrole odbywają przy pomocy specjalistycznego drona. Niedługo jednak można się spodziewać intensyfikacji działań, gdyż gmina zakupiła pojazd wyposażony w nowoczesny system kontrolno-pomiarowy. Powstający właśnie zespół EkoPatrolu przechodzi szkolenia z jego obsługi.
Niska świadomość nt. wpływu smogu na zdrowie
Działania gminy w celu poprawy jakości powietrza to także dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, m.in. tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne kotły gazowe, kotły olejowe, kotły gazowo – olejowe czy urządzenia elektryczne. – Liczba źródeł wysokoemisyjnych spada, jednak bez wątpienia w zbyt niskim tempie, poniżej wymaganego według Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego – przyznaje wydział ochrony środowiska piaseczyńskiego urzędu, który spodziewa się zdecydowanego pogorszenia jakości powietrza. Jak tłumaczy, problemem nie tylko są ceny, ale i dostępność paliwa. „Kopciuchy” niestety dają większą możliwość ogrzania pomieszczeń jakimkolwiek paliwem, tym samym „kusząc” mieszkańców większym poczuciem bezpieczeństwa, niezależności, możliwości poradzenia sobie w trudnej sytuacji. Jak przyznają urzędnicy, w tym roku nie dostrzegają wzrostu zainteresowania wymianą źródła ciepła wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego, jak to bywało w latach poprzednich. Wśród wielu mieszkańców wciąż dominuje przekonanie o wyższości celów krótkoterminowych nad długoterminowymi, bardzo niska świadomość dotycząca wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, ignorowanie danych naukowych, brak poczucia współodpowiedzialności za lokalną jakość powietrza, przekonanie, że to, co „nie szkodziło” poprzednim pokoleniom, nam też nie zaszkodzi. – Jeśli polityka rządu jest polityką przyzwolenia na palenie czymkolwiek, trudno oczekiwać od samorządu, że rozwiąże tak duże problemy, wbrew tej polityce – dodają.
Edukacja to podstawa
Jednym z najważniejszych działań gminy w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza jest edukacja społeczeństwa poprzez publikacje w lokalnych mediach i internecie, dystrybucję ulotek czy organizację wydarzeń edukacyjnych, skierowanych do mieszkańców i uczniów. Ponadto w mieście na ul. Świętojańskiej funkcjonuje punkt informacyjno-konsultacyjny „Piaseczno dla klimatu”, w którym udzielane jest wsparcie w zakresie pozyskania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze.
Edukacja jest jedną z dobrych praktyk, wskazywanych przez organizację Polski Alarm Smogowy.
Wskaźniki z czujników miejskich można obserwować na bieżąco na stronie
Napisz komentarz
Komentarze