mObywatel to narzędzie, z którego korzysta ok. 7 mln użytkowników. To nie tylko aplikacja w telefonie, ale także portal podzielony na kilka sekcji.
W sekcji Twoje sprawy mamy dostęp do spraw załatwianych przez nas za pośrednictwem mObywatela w przeglądarce. Obecnie korzystać można z 20 „usług”, a są to:
- Zgłoszenie urodzenia dziecka.
- Zgłoszenie kradzieży tożsamości.
- Wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
- Wniosek o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego.
- Wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego.
- Wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
- Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy.
- Pismo ogólne do podmiotu publicznego.
- Wniosek o skrzynkę e-Doręczeń dla zawodów zaufania publicznego.
- Wniosek o skrzynkę e-Doręczeń dla osób fizycznych.
- Wniosek o udostępnienie danych jednostkowych z rejestru PESEL.
- Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
- Wniosek o dowód dla dziecka lub podopiecznego.
- Zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia e-dowodu dziecka lub innej osoby.
- Utrata lub uszkodzenie dowodu dziecka lub podopiecznego.
- Wymeldowanie z pobytu stałego lub czasowego.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym.
- Zawiadomienie o zbyciu lub nabyciu pojazdu.
- Zgłoszenie wyjazdu lub powrotu z wyjazdu za granicę.
- Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Z kolei w sekcji Szczegóły sprawy wyświetli się jej status, urząd, który się nią zajmuje oraz dokument, który wysłaliśmy przez mObywatela.
Do portalu, który wciąż jest w fazie rozwoju, można się zalogować profilem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym.
Sąsiad pali śmieci? Zgłoś interwencję
Nową funkcję zyskała mObywatel w formie aplikacji. Moduł „Zgłoś interwencję” uruchomiono 20 października. Mimo iż nie było to nagłaśniane przez resort, w ciągu pierwszych 3 tygodni jego działania użytkownicy dokonali za jego pośrednictwem 114 zgłoszeń. Były to informacje o zdarzeniach negatywnie wpływających na środowisko.
Ministerstwo klimatu i środowiska przekonuje, że moduł „Zgłoś interwencję” to kolejny krok w walce z przestępcami środowiskowymi. Zresztą już wcześniej na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska istniał formularz Zgłoś interwencję, poprzez który zgłaszać można zakopywanie odpadów, ich nielegalnych przetwarzanie, spalanie czy przewóz.
Jednak dla wielu osób to kolejne narzędzie do, jak je nazywają, elektronicznych donosów.
Wyższe kary za niszczenie środowiska
Krokiem prawnym na rzecz środowiska jest nowelizacja, która weszła w życie 1 września. Nowe przepisy podwyższają kary za przestępstwa środowiskowe. Za umyślne zatrucie wody, powietrza czy niewłaściwe postępowanie z odpadami grozi grzywna od 100 do nawet 1 mln zł, do 10 mln zł nawiązki oraz nawet 12 lat więzienia. Pieniądze z ww. kar trafiają do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wzrosły także kary za niedozwolone zajmowanie się odpadami, czyli np. niezgodne z przepisami składowanie, usuwanie, przetwarzanie, zbieranie, czy unieszkodliwianie. Sprawca takiego czynu podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. To znaczące zaostrzenie kar, bo wcześniej była to kara więzienia od 3 miesięcy do pięciu lat.
Zgodnie z nowelizacją, za umyślne zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym minimalna kara pozbawienia wolności to 6 miesięcy (wcześniej 3 miesiące), a maksymalna 8 lat (wcześniej 5 lat).
Napisz komentarz
Komentarze