Jak rozliczyc PIT 2023?
Forma składania deklaracji za 2022 rok nie uległa większym zmianom. Możliwości jest kilka: deklarację można złożyć osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (należy wysłać list polecony z potwierdzeniem odbioru, liczy się wówczas data stempla pocztowego) lub dostarczyć do urzędu skarbowego przez Internet.
Na stronie rządowej PIT gov zweryfikujesz wstępnie przygotowaną deklarację i wprowadzisz do niej zmiany, jeśli będzie to konieczne. Zeznanie możesz zaakceptować, ale nie musisz tego robić. Deklaracja zostanie zaakceptowana automatycznie, kiedy minie czas składania zeznań. Tak naprawdę podatnik nie musi więc o tym pamiętać. Mimo wszystko warto zapoznać się z treścią przygotowanej deklaracji, ponieważ nie zawierać przysługujących ulg (wprowadzane są do niej tylko podstawowe ulgi, takie jak ulga prorodzinna) lub Organizacji Pożytku Publicznego, której chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. Nie należy także zwlekać z zaakceptowaniem deklaracji lub czekać na automatyczne zaakceptowanie, jeśli przysługuje ci zwrot podatku. Im szybciej rozliczysz i dostarczysz deklarację do urzędu skarbowego – tym szybciej otrzymasz pieniądze.
Kolejna opcja to odrzucenie deklaracji, przygotowanej przez Krajową Informację Skarbową. Można wówczas wypełnić rozliczenie PIT samodzielnie, a następnie wysłać twój e PIT 2023 przez Internet do urzędu skarbowego (przez rządowy portal podatkowy). Do samodzielnego wypełniania PIT 37 online (ale także PIT 28, PIT 36 przez internet itd.) najlepiej sprawdza się program PIT 2023. Znajdziesz tam wszelkie dostępne wzory deklaracji. Formularze PIT 2023 są aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami, a program intuicyjnie przeprowadzi cię przez cały proces wypełniania deklaracji moj PIT 2023.
PIT-37 2023 - od kiedy?
Do najczęściej stosowanych deklaracji należy PIT-37. Rozliczają się na nim przede wszystkim: osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej (zatrudnione zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak też umowy cywilno-prawne), a także emeryci i renciści. Druk PIT 11 2023 z informacjami na temat uzyskanych przychodów przygotowuje zaś płatnik, czyli po prostu pracodawca.
Okres rozliczeń w 2023 roku rozpoczyna się 15 lutego, natomiast nieprzekraczalnym terminem złożenia deklaracji jest 2 maja 2023 roku. Jak wspomnieliśmy – nie warto zwlekać ze złożeniem deklaracji, jeśli zależy ci na sprawnym rozliczeniu. Urzędy skarbowe w pierwszej kolejności rozliczają te deklaracje, które wpłynęły przez Internet.
Nowa wersja PIT 2 2023 – kto powinien złożyć formularz?
PIT 2 to oświadczenie pracownika, składane w celu obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nowa wersja tego formularza wpłynie na dochody uzyskiwane od 1 stycznia 2023 roku. Złożenie tego oświadczenie powoduje, że pracodawca ma możliwość pomniejszać zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Dlaczego przygotowano nową wersję formularza PIT 2? Otóż zwiększyła się kwota wolna od podatku (do 30 000 złotych), a co za tym idzie – zmniejszyła się także kwota zmniejszająca podatek. Kolejna zmiana dotyczy podatników, którzy znajdą się w II progu podatkowym. Odtąd także oni będą mogli pomniejszyć swoje zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek.
Podatek PIT 2023 – najważniejsze zmiany w przepisach podatkowych
Modyfikacji uległo wiele przepisów. Niektóre z nich dotyczą głównie przedsiębiorców, inne wpłyną także na podatników na etacie czy emerytów.
- Zmniejszono stawkę podatkową, obowiązującą podatników znajdujących się w I progu podatkowym (do 120 000 złotych) i rozliczających się według skali podatkowej – z 17% do 12%.
- Zmniejszono kwotę wolną od podatku – do 30 000 złotych.
- Osoby samotnie wychowujące dzieci będą mogły uwzględnić w rozliczeniu podwójną kwotę wolną od podatku, czyli 60 000 złotych.
- Małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie, nawet jeśli zawarli związek małżeński w ciągu roku podatkowego. Konieczna jest jednak wspólność majątkowa, a związek małżeński musi trwać do końca roku rozliczeniowego.
To tylko kilka zmian, jakie przyniósł Nowy Ład. Warto trzymać rękę na pulsie i pamiętać o swoich prawach oraz możliwościach zastosowania ulg podatkowych w czasie rozliczenia. Oczywiście nie musisz znać wszystkich niuansów i kruczków prawnych. Jeżeli korzystasz z programu do rozliczeń, to możesz mieć pewność, że wszelkie zmiany przepisów podatkowych zostały w nim uwzględnione. Program podpowie, na jakie zmiany warto zwrócić uwagę i sprawdzić, czy dotyczą również ciebie. Pamiętaj też, że w Internecie dostępne są darmowe narzędzia, które pomogą ci na przykład obliczyć odsetki podatkowe – kalkulator odsetek podatkowych. Innym narzędziem jest natomiast kalkulator wynagrodzeń 2023. Warto wspomagać się takimi udogodnieniami, aby nie pogubić się w meandrach zmienionych przepisów.
Napisz komentarz
Komentarze