Jak informuje Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji, w ubiegłym roku doszło do 2578 kradzieży aut, gdzie w roku 2021 takich kradzieży odnotowano 2984, a w 2019 aż 3030. - Na ten zauważalny spadek przestępczości samochodowej ma niewątpliwie wpływ powołanie w Komendzie Stołecznej Policji, ale też w podległych komendach rejonowych i powiatowych grup, których policjanci specjalizują się w wykrywaniu przestępczości samochodowej, jak i zatrzymywaniu osób odpowiedzialnych za kradzieże samochodów - tłumaczy rzeczniczka prasowa KSP Edyta Adamus. - Wśród nich wymienić należy działającą w Komedzie Stołecznej Policji grupę "Orzeł", ale także grupy "Skorpion" z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI i "Kobra" z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.
Tylko w 2022 roku każda policyjna grupa odzyskała od kilkunastu do kilkudziesięciu skradzionych pojazdów i zatrzymała osoby odpowiedzialne za te kradzieże. W 2022 roku łącznie na terenie garnizonu stołecznego zatrzymano aż 188 podejrzanych, z czego niemalże połowę, bo 91 zatrzymali policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową. Spośród tych 91 zatrzymanych, 29 zostało tymczasowo aresztowanych przez sądy, wobec 11 osób prokuratury zastosowały dozór policji. Działania operacyjne i praca policjantów garnizonu stołecznego doprowadziła do odzyskania 342 samochodów na łączną kwotę 42 645 946 złotych. Jak przyznają policjanci, trudno oszacować wartość odzyskanych części samochodowych, które liczyć należy w tysiącach.
Będzie jeszcze lepiej?
Od 2013 roku liczba zatrzymanych podejrzanych o przestępczość samochodową systematycznie rośnie. Zdaniem mundurowych, to zasługa wielu czynników, m.in. coraz głębszego rozpoznania operacyjnego poszczególnych grup. Dodatkowo w tym roku nowe narzędzie pracy może pomóc w podtrzymaniu dalszego ograniczania tej przestępczości. Chodzi o systemie "ANPRS", czyli Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych.
Wydziały do walki z przestępczością samochodową intensyfikują działania skierowane przeciwko złodziejom pojazdów, prowadzą działania kontrolne warsztatów, parkingów i giełd samochodowych. Ponadto policjanci każdego dnia monitorują portale oferujące sprzedaż samochodów i części samochodowych. Funkcjonariusze są również w stałym kontakcie z producentami samochodów.
Poniżej linki do ciekawszych spraw realizowanych przez policjantów z tych grup w 2022 roku:
Napisz komentarz
Komentarze