Pomysł powołania do życia w czerwcu 2020 roku spółki Nowoczesna Lesznowola od samego początku budził ogromne kontrowersje wśród mieszkańców gminy. Obserwatorzy nie mieli wątpliwości, że głównym celem powołania gminnej spółki i przekazania jej części zadań gminy jest ratowanie trudnej sytuacji finansowej samorządu, który nie mógł zaciągać kolejnych zobowiązań finansowych, by nie przekroczyć dopuszczalnego progu zadłużenia. Radni zdecydowali jednak o utworzeniu nowej spółki komunalnej i przekazaniu jej kapitału zakładowego w wysokości 10 tys. złotych. Jej zadaniem miała być „realizacja obowiązkowych zadań własnych Gminy Lesznowola w zakresie budowy, remontów, zarządzania, administrowania oraz utrzymywania budynków i obiektów oraz mienia gminy”. Na początek chodziło przede wszystkim o trzy obiekty szkolne: rozbudowaną szkołę w Nowej Iwicznej, przedszkole w Wólce Kosowskiej oraz budowaną wówczas jeszcze szkołę w Zamieniu.
RIO: to próba obejścia prawa
Problem pojawił się na etapie podjęcia uchwał o planowanym wniesieniu wkładu do spółki - łącznie w WPF miało to być ponad 117 mln złotych do roku 2035. Uchwałę w tej sprawie Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła, stwierdzając, że de facto zmierza ona do obejścia prawa, a konkretnie przepisów dotyczących limitów zadłużenia gminy.
Czytaj także: RIO stwierdziło, że Lesznowola chce obejść prawo
Od tej decyzji Gmina Lesznowola odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w lipcu 2021 roku skargę gminy oddalił. Spółka Nowoczesna Lesznowola zniknęła wówczas już z listy spółek komunalnych w BIP gminy, jednak prawnie wciąż istnieje, a w listopadzie 2021 r. gmin złożyła skargę kasacyjną do NSA. I choć nadal nie zapadł wyrok w tej sprawie, w programie sesji, która ma się odbyć w najbliższy czwartek 19 stycznia, pojawiła się uchwała w sprawie rozwiązania powołanej do życia ponad 2,5 roku temu spółki.
- Rozwiązanie Spółki „Nowoczesna Lesznowola” sp. z o. o. uzasadnia fakt, że spółka nie podjęła działalności z powodu braku rozstrzygnięcia i przedłużającej się procedury rozpoznania przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej złożonej przez Gminę Lesznowola w sprawie:
a/ uchwały nr 28.363.2020 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Warszawie z dnia 1 grudnia 2020 roku w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr 331/XXIX/2020 Rady Gminy Lesznowola z dnia 29 października 2020 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lesznowola na lata 2020-2034, b/ wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z dnia 29 lipca 2021r., wydanego w sprawie skargi Gminy Lesznowola na uchwałę nr 28.363.2020 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z dnia 1 grudnia 2020 roku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Strata powyżej 8 tys. złotych
Jak wynika ze sprawozdania finansowego spółki złożonego za okres od utworzenia spółki do końca roku 2021, w dniu 16 grudnia 2020 roku podjęta została przez Zgromadzenie Wspólników uchwała o zgodzie na wyemitowanie obligacji na kwotę 79 mln złotych. Było to już po unieważnieniu przez RIO w dniu 1 grudnia 2020 r. uchwały w sprawie wniesienia przez gminę wkładu do spółki.
Ostatecznie jednak dalsze kroki zostały wstrzymane, a zarówno Zarząd, jak i Rada Nadzorcza Spółki oraz kancelaria prawna, która prowadziła dla niej doradztwo prawne i księgowe, nie pobrali wynagrodzenia za swoją działalność. Niemniej jednak koszty funkcjonowania spółki wyniosły ponad 8 tysięcy złotych. Rok obrotowy zakończył się stratą w wysokości 8 213, 13 zł, którą to stratę spółka zamierzała pokryć z przyszłych dochodów.
Prezesem spółki jest Andrzej Olbrysz, który w momencie powołania spółki pełnił funkcję kierownika Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji Urzędu Gminy. W Radzie Nadzorczej zasiadają: Teresa Piekarczyk (Przewodnicząca)– prawnik gminy, Aldona Ruszczyk (Zastępca) – prokurent w LPK oraz Sebastian Oraniec (Sekretarz) – radca prawny.
AKTUALIZACJA 17.01.2023 godz. 17.30
- W opisywanym okresie Gmina nie przekraczała limitów zadłużenia i miała możliwość zaciągania zobowiązań, zaś celem powołania Spółki Nowoczesna Lesznowola była optymalizacja finansowa. Warto także zauważyć, że przedstawiciele Gminy nie zostali dopuszczeni do udziału w posiedzeniu Kolegium RIO dotyczącym uchwały Nr 331/XXIX/2020 Rady Gminy Lesznowola, na którym RIO podjęła uchwałę w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały - odniosła się do naszej publikacji Agnieszka Adamus z Biura Promocji Urzędu Gminy.
Napisz komentarz
Komentarze