Interwencję w sprawie licznych skarg mieszkańców na hałas generowany przez samoloty przelatujące m.in. nad Zgorzałą, Mysiadłem czy Nową Iwiczną, podjęli zarówno przedstawiciele sołectwa Zgorzała, jak i zastępca wójta Marcin Kania.
O wynikach interwencji Przewodniczącego Rady Sołeckiej Zgorzały Przemysława Abrama w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego pisaliśmy pod koniec listopada: Za głośne samoloty? Niech udowodni to Marszałek. Zasadniczo ULC odesłał mieszkańców do Marszałka Województwa Mazowieckiego, jako władnego sprawdzić czy informacje o oddziaływaniu lotniska Okęcie na środowisko są zgodne z normami i wydaną decyzją środowiskową. Na pismo skierowane w tej sprawie przez Radę Sołecką Zgorzały odpowiedź na razie nie przyszła. Za to mieszkańców zmroziła informacja o powrocie na Okęcie kolejnego operatora tanich linii lotniczych.
Będzie nowa mapa akustyczna
Efektami swojej interwencji w sprawie skarg mieszkańców sołectw Mysiadło, Nowa Iwiczna, Zgorzała, Lesznowola, Wilcza Góra, Władysławów i Łazy na hałas generowany przez samoloty, na stronie gminy Lesznowola poinformował w dniu dzisiejszym (17 stycznia) zastępca wójta Lesznowoli Marcin Kania.
- Urząd Gminy Lesznowola wystąpił do Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” im F. Chopina, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, Przewodniczącego Sejmiku Województwa – Ludwika Rakowskiego z wnioskiem o zaniechanie naruszeń i podjęcie szybkich rozwiązań technicznych i organizacyjnych w celu wyeliminowania powstałych uciążliwości – pisze Kania. - Jednocześnie Urząd Gminy Lesznowola zwrócił się do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o nałożenie (w formie Decyzji) na Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” im F. Chopina obowiązku polegającego na ograniczeniu oddziaływania akustycznego na środowisko Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie liczby wykonywanych operacji lotniczych w porze nocnej oraz dotrzymania dopuszczalnych poziomów hałasu na terenach chronionych akustycznie.
Dodatkowo samorząd zwrócił się z wnioskiem o zobowiązanie PPPL im F. Chopina do opracowania w trybie pilnym strategicznej mapy hałasu.
- Z otrzymanych informacji wynika, że mapa została opracowana. Aktualnie trwa jej weryfikacja przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) i Marszałka Województwa Mazowieckiego- informuje Marcin Kania. Nie jest to jednak żadne nadzwyczajne działanie, bowiem mapy akustyczne należy sporządzać zgodnie z przepisami co 5 lat, a ostatnia datowana jest na rok 2017, czyli w 2022 port lotniczy miał obowiązek dokument ten przygotować.
GIOŚ wykona własne pomiary w Zgorzale
- Urząd Gminy Lesznowola zwrócił się również z wnioskiem do Wydziału monitoringu hałasu i pól elektromagnetycznych Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ w Warszawie o przeprowadzenie pomiarów hałasu lotniczego w następujących miejscowościach: Mysiadło, Nowa Iwiczna, Zgorzała, Lesznowola, Wilcza Góra, Władysławów i Łazy. Z otrzymanych informacji wynika, że GIOŚ zaplanował pomiary hałasu lotniczego na terenie gminy Lesznowola w miejscowości Zgorzała. W chwili obecnej oczekujemy na informację, w jakim terminie takie badania takie zostaną przeprowadzone – dodaje zastępca wójta.
Napisz komentarz
Komentarze