Powiat. Samorządy wybudują tanie mieszkania?

Samorządowcy miast i gmin z terenu powiatu piaseczyńskiego oraz okolicznych rozmawiali nt. możliwości podjęcia wspólnych działań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
Powiat. Samorządy wybudują tanie mieszkania?

Źródło: Redakcja

Problem mieszkaniowy w Polsce istnieje od lat. Dla wielu osób zakupienie własnego M jest nieosiągalne, a w ostatnim czasie rosną stopy kredytów, w dodatku społeczeństwo ubożeje. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli spółki, które w porozumieniu z samorządem mają budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem, to kolejny rządowy pomysł na jego rozwiązanie, mający zastąpić Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli TBS-y.

Powstawanie SIM ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy mają otrzymywać dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20%, a 25% w dużych miastach, kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

Podpiszą list intencyjny?

W ramach SIM na mieszkania mogliby liczyć nie tylko młodzi ludzie, ale także osoby starsze, które nie mogą zaciągnąć na ten cel kredytu, ale też nie spełniają warunków, aby otrzymać mieszkanie komunalne czy socjalne. 

Z ideą budowania mieszkań w ramach SIM zapoznali się samorządowcy z terenu powiatu piaseczyńskiego, ale także okolicznych. – Wydaje się, że gdybyśmy mieli grunt gminny albo grunt skarbu państwa, to warto byłoby realizować SIM. Na tę chwilę nie widzimy takiego gruntu, ale to będzie jeszcze weryfikowane i nie mówimy „nie” dla tego przedsięwzięcia – powiedział na jednej z ostatnich sesji rady miasta Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz Góry Kalwarii, pytany przez radnych o cel spotkania z włodarzami innych samorządów.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele miasta i gminy Piaseczno. – Rzeczywiście takie spotkanie w szerokim gronie reprezentantów sąsiednich gmin, nie tylko z powiatu piaseczyńskiego, miało miejsce. Jednak na razie były to bardzo ogólne rozmowy, wstępne zapoznanie się z samą ideą tworzenia SIM. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć, dopiero jak dojdzie do ewentualnego podpisania listu intencyjnego w tej sprawie – poinformowała Joanna Ferlian-Tchórzewska z piaseczyńskiego magistratu.

Czytaj też: 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Specjalista ds. Marketingu i Social Mediów. Specjalista ds. Marketingu i Social Mediów. BAUTECH to polska firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, dostawca wysokiej jakości produktów i systemów posadzkowych dla przemysłu i dużych inwestycji komercyjnych.Posiadamy 30 lat doświadczenia na rynku polskim i zagranicznym. Tworzymy dwie idealnie dopasowane do oczekiwań naszych Klientów marki: BAUTECH INDUSTRY oraz BAUTECH FUTURA specjalizujące się w produkcji posadzek przemysłowych oraz posadzek i tynków dekoracyjnych z mikrocementu. Zapraszamy kandydatów na stanowisko Specjalista ds. Marketingu i Social Mediów.Szukamy osób z okolic Piaseczna, gdzie mieści się nasze biuro, tak aby nie tracić czasu na długie dojazdy :) Twój zakres obowiązków:Wsparcie Managera Działu Marketingu w bieżących zadaniach;Kreowanie contentu na potrzeby mediów społecznościowych i ich obsługa (Facebook, Instagram, LinkedIn, wizytówka Google);Opracowywanie materiałów wizerunkowych (infografiki, filmy) na potrzeby digital marketingu i mediów społecznościowych;Projektowanie spójnych materiałów reklamowych digitalowych, drukowanych i ekspozycyjnych przy współpracy z Managerem DziałuTworzenie materiałów dla Działu Sprzedaży: proste prezentacje, ulotkiZamawianie materiałów marketingowych;Współtworzenie contentu w sklepie internetowym oraz dbanie o aktualizację treściWspółtworzenie strony internetowej markiWymagania:Praktyczna bardzo dobra znajomość programu CANVAPraktyczna znajomość programu CUP CAT lub innego do tworzenia krótkich filmów reklamowychPoczucie estetyki i zasad kompozycjiDobra organizacja pracy, odpowiedzialność, dokładnośćSamodzielność i otwartość na współpracęChęć rozwoju przy doświadczonym definiującym zadania i wspierającym przełożonym - Marketingowcu o wieloletnim doświadczeniuDoświadczenie poparte materiałami, przykładamiTo oferujemyAtrakcyjne wynagrodzenie adekwatne do doświadczeniaMożliwość rozwoju zawodowego i wsparcie Marketing Managera;Pracę w zgranym zespole w firmie o ugruntowanej pozycji rynkowej;Przyjazną atmosferę we wspierającym się środowisku;Umowę o pracę po okresie próbnym lub w oparciu o inna formę współpracy.Pracę w godzinach 8.00 -16.00 Prosimy o wysyłanie CV na adres:  [email protected]  
Reklama