Interpelację w sprawie budowy tężni złożyła radna Beata Mika. – Odpowiadając na potrzeby mieszkańców zwracam się z prośbą o wygospodarowanie środków oraz podjęcie działań, mających na celu budowę tężni miejskiej. Idealnym miejscem dla tego typu przedsięwzięcia wydaje się być mało zagospodarowany zaciszny ogród miejski przy ul. Ks. Sajny – stwierdziła radna. Jak podkreśliła, taki obiekt wytwarza wokół siebie mikroklimat bogaty w pierwiastki wspomagające leczenie wielu chorób, m.in. chorób serca, astmy oskrzelowej i innych związanych z układem oddechowym.
Wniosek o dofinansowanie
W odpowiedzi na interpelację miasto poinformowało, że miasto jest w trakcie przygotowywania wniosku w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu województwa Mazowieckiego na budowę tężni. Jeśli pieniądze uda się pozyskać, inwestycja zostanie zrealizowana.
Na razie gmina może cieszyć się ze środków zewnętrznych na infrastrukturę drogową. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyznał bowiem 4 mln zł na budowę lub remont dwóch ulic miejskich oraz jednej wiejskiej. W sumie dofinansowane projekty opiewają na przeszło 6,5 mln zł, a dotacja stanowi 60 proc. tej kwoty. Za te środki wybudowana zostanie droga asfaltowa przez Krzymów, która połączyć ma szosę nr 50 (Góra Kalwaria-Grójec) z drogą powiatową Sobików-Góra Kalwaria, remont ul. Fryderyka Chopina w mieście wraz z budową odwodnienia i nowych miejsc parkingowych, a jak również przebudowę ul. Lipkowskiej i remont chodnika na tej ulicy.
Jeśli miasto uzyska dofinansowanie na tężnię, nie będzie to w gminie pierwszy obiekt tego typu. W ubiegłym roku w Czaplinie przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej uruchomiono niewielką tężnię solankową. Obiekt powstał dzięki środkom z Budżetu Partycypacyjnego, o które wnioskował sołtys Zbigniew Adamczyk, a ostateczny koszt inwestycji wyniósł niespełna 50 tys. złotych. Korzystanie z tężni jest bezpłatne.
Wdychanie solanki – co daje?
Minerały i mikroelementy, które zawiera solanka, wchłaniane są do organizmu przez błony śluzowe dróg oddechowych oraz skórę. Inhalacje zaleca się osobom z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami układu oddechowego, także tym, którzy przebyli COVID-19. Wskazane są też dla osób z nieżytem nosa, po terapii ostrych stanów, w stanie ogólnego wyczerpania i stresu oraz z niedoczynnością tarczycy. Z właściwości solanki powinny też skorzystać osoby pracujące w wysokich temperaturach lub w pomieszczeniach o znacznym zapyleniu, jak również narażeni na szkodliwe działanie smogu. Ponadto minerały zawarte w solance wspierają pracę układu odpornościowego.
Przeciwskazania to niedawno przebyty zawał serca, nadczynność tarczycy, choroba wieńcowa, nadwrażliwość na którykolwiek składnik solanki, choroby nowotworowe oraz niskie ciśnienie krwi.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze