Wniosek w tej sprawie złożył związany z PiS-em radny Jan Rokita. Jak tłumaczył, wzorem stanowisk innych rad gmin z terenu Mazowsza, także rada miejska w Górze Kalwarii mogłaby stanąć w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II. Jak tłumaczył, inicjatywa związana jest z „atakami” na papieża Polaka.
Sprzeciw wobec prób podważania autorytetu
W treści projektu uchwały czytamy: „Samorząd Gminy Góra Kalwaria czuje się w obowiązku obrony Jana Pawła II, sprzeciwiając się niezwykle krzywdzącym opiniom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, a dotyczącym Jego osoby. Wobec niezasadności tych zarzutów warto przypomnieć, iż zarówno proces beatyfikacyjny oraz kanonizacyjny bardzo dokładnie prześwietlił życie Jana Pawła II i nie znaleziono żadnych informacji czy danych, które mogłyby stanowić podstawę dla obecnie stawianych niepotwierdzonych i nieprawdziwych zarzutów. Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich, okazywał szczególną wrażliwość i troskę o każdego człowieka. Samorząd Kalwaryjski wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i wdzięczność za jego wkład w dzieje Polski, Europy i świata. Pontyfikat Jana Pawła II miał wyjątkowe znaczenie również dla naszej społeczności lokalnej. W uznaniu wszystkich zasług Papieża Polaka-Świętego Jana Pawła II, Patrona Naszego Miasta i gminy, składamy Wielkiemu Rodakowi wyrazy wdzięczności za cały Jego pontyfikat, występujemy w obronie Jego dobrego imienia i wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób podważania autorytetu Świętego Jana Pawła II".
Zanim został papieżem
O Janie Pawle II zrobiło się ponownie głośno po wyemitowaniu przez TVN24 reportażu „Franciszkańska 3” o zaniechaniach Jana Pawła II w sprawie pedofilii wśród duchownych. Jego autor Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów. W materiale szczegółowo opisano przypadki kilku kapłanów, ale też zarzuty pojawiające się w książce Ekke Overbeeka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział". Overbeek również ze szczegółami opisał kulisy swojego śledztwa na temat odpowiedzialności metropolity krakowskiego Karola Wojtyły za tuszowanie pedofilii wśród podległych mu duchownych. On również nie tylko przeanalizował liczne dokumenty, ale też wysłuchał ofiar molestowania przez księży. Zdaniem niektórych te dziennikarskie doniesienia to atak na świętość Jana Pawła II.
Głosowanie rady miejskiej nad stanowiskiem prawdopodobnie odbędzie się pod koniec kwietnia.
Napisz komentarz
Komentarze