Wspólne świętowanie 232. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji odbędą się w Ratuszu, na skwerze Kisiela zagra muzyka, a na placu Piłsudskiego pojawią się konstytucyjni biegacze.
Msza za Ojczyznę, która rozpocznie uroczystości już o 10.00 rano, zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Piasecznie o godzinie 10.00. W Ratuszu o godzinie 11.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, Chóru Lira i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.
Biegiem uczcić Konstytucje
W tym roku po przerwie wywołanej pandemią wrócą na ulice Piaseczna biegacze. O 12.00 z placu Marszałka Piłsudskiego wystartuje 23. Piaseczyńska Mila Konstytucyjna, czyli rozpocznie się bieg na 1609 m dla dorosłych i na 400 m dla dzieci. – Chcemy uczcić biegiem nasze święto narodowe – mówi Wiesław Paradowski prezes Stowarzyszenia Kondycja organizatora biegu. – Do udziału w biegu zapisało się 300 osób -dodaje.
Dla tych, którzy wolą posłuchać muzyki na skwerze Kisiela o godzinie 13.00 rozpocznie się ZaDĘTA MAJÓWKA czyli koncert Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej oraz Orkiestry Dętej ze szkoły im Chopina w Sochaczewie. Wstęp wolny.
Symbol nowoczesnego państwa
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była drugą konstytucją na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. Była próbą uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, co miało nas ochronić przed rozbiorami.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany Czteroletnim. Autorami konstytucji byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.
Uchwalenie Konstytucji powiodło się, gdyż obóz patriotyczny wykorzystał to, że na początku maja większość posłów sprzeciwiających się reformom była jeszcze na urlopie wielkanocnym.
Podpisana przez króla na Zamku Warszawskim Konstytucja 3 maja, ustanowiła Rzeczpospolitą Polską w miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a więc likwidowała odrębność urzędów Polski i Litwy.
W duchu Oświecenia wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Znosiła liberum veto, zamiast wolnej elekcji króla wprowadzała dziedziczenie tronu. Zapewniała wolność wyznania, ale ustanawiała katolicyzm religią panującą. Za jej sprawą Polska stała się monarchią parlamentarną. Głową rządu był król. Jego decyzje jednak wymagały zatwierdzenia przez ministrów, którzy byli odpowiedzialni przed Sejmem składającym się z dwóch izb.
Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, ale jej znaczenie przez ponad 200 lat było dla Polaków symboliczne i patriotyczne.
Symbol nowoczesnego państwa
Konstytucja 3 maja to dowód na to, że nasz kraj rozpoczął reformy i że mogliśmy się stać nowoczesnym państwem. Państwem stawiającym wszystkich obywateli w równym rzędzie wobec prawa i przywileju. Co prawda Konstytucja 3 maja to były tylko pierwsze kroki w tę stronę, ale jednak postawiono je.
Uchwalenie Konstytucji było niezwykle ważne, jednak świętowanie rocznic jej podpisania nie mogło być jawne do 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, a Sejm 3 maja uznał za święto państwowe. Po zakończeniu drugiej wojnie światowej znów obchody 3 maja się nie odbywały. Przywrócono je w 1990 r. Reklama
Organizatorami 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Piasecznie jest gmina, Centrum Kultury, starostwo powiatowe, Stowarzyszenie Kondycja, ZHP Hufiec Piaseczno im. Bohaterów Pokoju, Parafia św. Anny w Piasecznie, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych ZKRPiBWP, Związek Żołnierzy NSZ Koło im. por. Antka.
Napisz komentarz
Komentarze