Technologia NFC w płatnościach zbliżeniowych
Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną formą płatności bezgotówkowej były karty płatnicze. Choć obecnie również powszechnie się ich używa, to równolegle funkcjonują inne, jeszcze nowocześniejsze rozwiązania, do których można zaliczyć płatności zbliżeniowe. Polegają one na płaceniu za produkty i usługi w sposób elektroniczny, ale bez fizycznego posługiwania się kartą. Zamiast niej użytkownik sięga po urządzenia obsługujące technologię NFC – chodzi głównie o smartfony i smartwatche.
Właśnie technologia NFC pozwala na wykonywanie płatności zbliżeniowych, dlatego warto ją omówić w kilku słowach. Tym mianem określa się radiowy standard krótkozasięgowej komunikacji służącej do przesyłania i odbierania danych w odległości ok. 20 cm. Większość nowoczesnych smatfonów obsługuję NFC – nie dotyczy to jedynie najtańszych modeli kosztujących mniej niż ok. 1000 zł, z których część nie wspiera tej technologii. Decydując się na jeden z najlepszych smartfonów OnePlus opisanych na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-oneplus/, można mieć pewność obsługi standardu NFC.
Działanie technologii jest w praktyce bardzo proste, wręcz intuicyjne. Wystarczy bowiem uruchomić w ustawieniach urządzenia tryb NFC, a następnie podczas zakupów przyłożyć telefon do terminala płatności, aby uregulować rachunek np. za zakupy w sklepie. Niekiedy konieczne jest również zezwolenie na ten rodzaj płatności w aplikacji bankowości internetowej, o ile domyślna konfiguracja jest inna.
Polski BLIK popularnym sposobem na płatności zbliżeniowe
Popularność płatności zbliżeniowych w Piasecznie, podobnie jak w całej Polsce, jest bardzo duża. Jak pokazują statystyki, w naszym kraju korzysta się z tego rozwiązania na największą skalę w Europie, podczas gdy na świecie pod tym względem ustępujemy jedynie Korei Południowej. Okazuje się, że aż ¾ wszystkich płatności wykonujemy za pomocą technologii zbliżeniowych – gotówka obejmuje więc zaledwie 25% transakcji. Co istotne, nie wszystkie tego rodzaju płatności są obsługiwane za pomocą NFC.
Brak wsparcia telefonu dla technologii bliskiej komunikacji nie wyklucza korzystania z płatności zbliżeniowych. Mieszkańcy Piaseczna i innych miejscowości w Polsce mogą zastosować inne popularne w naszym kraju rozwiązanie, jakim jest BLIK. To innowacyjny system płatności, który obsługuje większość aplikacji bankowości internetowej. Polega on na korzystaniu z generowanych jednorazowo kodów. Wystarczy wywołać taki kod w aplikacji bankowej, a następnie wprowadzić go w sklepowym terminalu płatniczym bądź bankomacie, aby dokonać płatności lub wypłacić gotówkę.
Płatności zbliżeniowe z całą pewnością są bardzo wygodne – to najważniejszy powód, dla którego z nich korzystamy. Dzięki nim znika bowiem konieczność noszenia przy sobie karty bankowej, ponieważ jej funkcję przejmuje urządzenie – telefon lub smartwatch. I o ile o karcie zdarza się zapominać i nie zabierać np. do sklepu, o tyle smatfon mamy przy sobie zawsze i w każdym miejscu. Pojawia się jednak pytanie o bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych – czy technologiami takimi jak NFC albo BLIK można posługiwać się bez obaw o swoje środki finansowe?
Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych
Odpowiedź brzmi: tak, płatności zbliżeniowe są jak najbardziej bezpieczne i nadają się do codziennego użytkowania. Dane pozostają chronione przed przejęciem m.in. dlatego, że ich wymiana odbywa się na stosunkowo niewielkiej odległości. Zasięg maksymalny wynoszący ok. 20 cm sprawia, że żadna niepowołana osoba nie ma szans niepostrzeżenie przechwycić sygnału. Co więcej, NFC działa w taki sposób, że od razu po zakończeniu transakcji karta się dezaktywuje.
Problem bezpieczeństwa może pojawić się natomiast w przypadku zgubienia telefonu bądź karty wspierającej płatności zbliżeniowe. W takiej sytuacji z perspektywy znalazcy lub złodzieja szczególnie kuszące wydaje się po prostu zrobienie zakupów z zastosowaniem nieswojej karty. Transakcję da się przecież przeprowadzić bez żadnej autoryzacji, po prostu przykładając plastik albo urządzenie do terminala. Aby uniknąć podobnego ryzyka, po zgubieniu lub kradzieży zalecamy natychmiastowe zastrzeżenie karty w bankowości internetowej. Polecamy również lekturę serwisu Komorkomat.pl, w którym można zapoznać się m.in. z informacjami na temat przywrócenia skasowanych wiadomości SMS pod adresem https://komorkomat.pl/jak-przywrocic-skasowane-smsy/
Napisz komentarz
Komentarze