Każdy uczestnik ruchu drogowego jest obowiązany zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, a przez działanie rozumie się również zaniechanie - tak stanowi art. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Stłuczka czy wypadek?
Jeśli już dojdzie do zdarzenia drogowego, należy prawidłowo rozpoznać czy doszło do kolizji drogowej czy też do wypadku.
Potocznie można określić, że kolizja to tzw. stłuczka, w wyniku której powstały straty materialne, nie ma osób poszkodowanych lub ewentualnie tylko osoby są lekko ranne (zadrapania, siniaki itp).
Wypadek drogowy - to zdarzenie, w wyniku którego są osoby zabite lub ranne.
Jak rozpoznać zdarzenie drogowe?
Wypadkiem drogowym jest zdarzenie, do którego doszło w wyniku chociażby nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a którego następstwem są obrażenia ciała innej osoby powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni (§ 1) albo śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu (§ 2). Nie jest takim wypadkiem zdarzenie w ruchu drogowym, które nie jest wynikiem naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu lub wskazanych obrażeń ciała doznał sam sprawca. Nie stanowi wypadku drogowego, o którym mowa w art. 177 § 1 k.k., zdarzenie, które wprawdzie spowodowało obrażenia ciała, lecz naruszyło ono czynność narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni.
Prawo o Ruchu Drogowym
Policja przypomina, że zgodnie z art. 44 Prawo o Ruchu Drogowym, kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym jest obowiązany:
🔹️zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
🔹️przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia,
🔹️NIEZWŁOCZNIE USUNĄĆ POJAZD z miejsca zdarzenia, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania w ruchu. Należy to zrobić jedynie, jeżeli nie ma zabitego lub rannego,
🔹️podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, w którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w zdarzeniu.
⚠️ Jeżeli w zdarzeniu jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
🔹️udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać na miejsce zespół ratownictwa medycznego i Policję,
🔹️nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku,
🔹️pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Należy pamiętać, ze powyższe przepisy dotyczą także innych osób uczestniczących w zdarzeniu, czyli pasażera pojazdy czy pieszego.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze