To już druga studnia głębinowa na terenie stadionu w Górze Kalwarii. Ma ona zapewnić wystarczającą ilość wody między innymi do podlewania murawy boiska bocznego.
Nasi czytelnicy oraz internauci, którzy wywołali dyskusję na facebooku pod postem Gminy Góra Kalwaria pytają, czy jest to działanie ekologiczne i rozsądne.
– Wody głębinowe to źródło nieodnawialne i jest najlepszej jakości. Powinny być wykorzystywane do celów wyłącznie spożywczych, a nie do podlewania trawy – komentuje jeden z czytelników.
Klimat nie sprzyja boiskom trawiastym
Urzędnicy bronią inwestycji i przekonują, że utrzymywanie boiska w dobrym stanie służy wychowaniu fizycznemu dzieci i młodzieży, co szczególnie w obecnej chwili jest kwestią bardzo istotną.
-Na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii znajdują się dwa boiska trawiaste. Płyta główna trawiasta od wielu lat jest podlewana ze studni znajdującej się na tym terenie. Z płyty tej korzystają piłkarze IV-ligowego zespołu MKS Korona Góra Kalwaria oraz drużyny młodzieżowe. Ponieważ liczba drużyn piłkarskich dziecięcych i młodzieżowych rosła, gmina a dokładnie jej jednostka Ośrodek Sportu i Rekreacji zdecydował się zainwestować w kolejne boisko trawiaste, które obecnie jest mocno wykorzystywane. Niestety, aktualne warunki pogodowe wymagają, aby było ono podlewane, by murawa przy niewystarczającej ilości opadów nie zamieniła się w klepisko – odpowiada na zarzuty Piotr Chmielewski rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Górze Kalwarii.
Gmina dysponuje również trzema boiskami z nawierzchnią sztuczną, jednak ich obłożenie jest duże i istnienie boiska trawiastego jest nieodzowne.
– OSiR miał do wyboru wykonanie drugiej studni, która umożliwi nawodnienie murawy lub korzystanie z uzdatnionej wody pitnej, dostarczanej przez sieć miejską. Z oczywistych względów także, przeciwdziałając ewentualnym brakom wody bytowej dostarczanej mieszkańcom, wybrał opcję poboru wody ze studni – dodaje Piotr Chmielewski.
To był najlepszy wybór
Jedna z internautek komentująca post gminy dotyczący wiercenia studni głębinowej zwraca uwagę na rozporządzenie ws. ustalenia warunków korzystania z wód ze środkowej Wisły z 3 kwietnia 2015 roku, a dokładnie na zapis priorytetów w korzystaniu z wód.
– W rozporządzeniu były jasno wymienione priorytety: jakie wody (powierzchniowe czy podziemne) i na jakie cele powinny być wykorzystywane w pierwszej kolejności: zachowanie przepływu nienaruszalnego, woda do spożycia, produkcja artykułów żywnościowych. Najpierw wody powierzchniowe, później podziemne – podkreśla komentująca post.
Urzędnicy zapewniają, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z przepisami.
– Wskazane rozporządzenie nie czyni tego faktu nielegalnym. Wskazuje ono priorytety w poborze wody. Pobór wody ze studni ogranicza pobór wody droższej, uzdatnionej i bezpośrednio nadającej się do picia – komentuje rzecznik urzędu.
Obecnie Urząd Miasta i Gminy w Górze Kalwarii przygotowuje projekt modernizacji stadionu. Jest taka możliwość, że znajdą się w nim rozwiązania polegające na retencjonowaniu wody opadowej w celu wykorzystania do podlewania. Urzędnicy jednak podkreślają, że trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że przy obecnym poziomie opadów, rozwiązanie to może być niewystarczające.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze