Mieszkańcy Góry Kalwarii czekają na to od lat. Dwa dni temu otworzono oferty w przetargu na rewitalizację wiślanej skarpy i jej zagospodarowanie na park miejski.
– Na projekt w 2014 roku głosowało 424 mieszkańców, a w 2015 roku 741. Gmina Góra Kalwaria zobligowana była wydatkować w 2015 roku kwotę 390 000,00 zł oraz 400 000,00 zł w 2016 roku – mówi mi Arkadiusz Strzyżewski, współautor wniosku oraz wicestarosta piaseczyński.
Głosowania były dwa, ponieważ dwa były wnioski.
Co zakładają projekty?
Projekty zakładają opracowanie koncepcji zagospodarowania, przygotowanie projektu i dokumentacji. Wyznaczenie głównych ciągów spacerowych, budowę miejsc na palenie ognisk i grillowanie, instalację oświetlenia, budowę małej infrastruktury, czyli ławek, koszy, tablic informacyjnych, stojaków rowerowych oraz rewitalizację punktu widokowego oraz stworzenie nowego. Założono również budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej i renowację schodów w dół skarpy. Wskazano również konieczność zainstalowania dodatkowych kamer i włączenie ich w system monitoringu miejskiego. Oprócz tego uporządkowanie skarpy związane z jej posprzątaniem, a także uporządkowanie zieleni w tym miejscu oraz nowe nasadzenia.
Wnioskodawcy uzasadnili ten projekt faktem, że skarpa wiślana jest doskonałym miejscem na spędzanie wolnego czasu, również w aktywny sposób. Napisali także, że jest to jedyny tak duży obszar w pobliżu Góry Kalwarii, który powinien służyć mieszkańcom i że jest piękną brama w dolinę Wisły.
Przetarg na I etap ogłoszono w II połowie tego roku
– Mijają dwa lata, kiedy to napisaliśmy i złożyliśmy nasz obywatelski wniosek do budżetu, a w tym czasie udało się jedynie przygotować projekt. Nie jest to przecież duża kubaturowa inwestycja, a jedynie zagospodarowanie terenu. Dziwię się opieszałości w projektowaniu, a przede wszystkim w nadzorze nad nim i jestem, podobnie jak mieszkańcy, mocno zaniepokojony i zniecierpliwiony – mówi Arkadiusz Strzyżewski.
27 lipca tego roku ogłoszono przetarg. Oferty otworzono 16 sierpnia. Zamówienie obejmuje wykonanie w szczególności robót rozbiórkowych i robót ziemnych, układu komunikacji wewnętrznej z płyt betonowych, z kostki granitowej na koronie skarpy, schodów terenowych, remontu muru oporowego, budowy 15 słupów oświetleniowych, zamontowania 6 kamer monitoringu oraz rozdzielni sterującej. Oferent ma także zamontować 11 ławek z oparciem, 6 koszy na śmieci, 2 tablice informacyjne, poręcz schodów oraz balustradę.
Zakończenie terminu wykonania ustalono na 30 listopada tego roku.
Przedmiot zamówienia opisany jest jako I ETAP. Istotnie brakuje w przetargu m.in. placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej.
Najważniejsze jednak, że skarpa ma szansę zostać uporządkowaną jeszcze w tym roku.
Napisz komentarz
Komentarze