W czerwcu doszło do dwóch wstrząsających wypadków drogowych. Najpierw w Woli Mrokowskiej zginął 14-latek, natomiast w Józefosławiu przy ul. Kameralnej, tuż przy szkole podstawowej, 12-latka. Choć najpewniej przyczyny zdarzeń były zgoła odmienne, to oba wypadki poruszyły lokalną społeczność. – W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy wzrost zainteresowania lokalnych szkół organizacją spotkań z zakresu ruchu drogowego – przyznaje asp. Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej komendy.
W Woli Mrokowskiej mieszkańcy domagają się podjęcia działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa w organizacji ruchu, zwłaszcza że ul. Rejonowa jest jedyną drogą dojazdową do węzła na trasie S7.
Zmian chcą też mieszkańcy Józefosławia i Julianowa, którzy dopingują się wzajemnie do zgłaszania zarządcom dróg przypadków źle zaprojektowanej i niebezpiecznej infrastruktury drogowej. Ponadto w dalszym ciągu zbierane są podpisy pod petycją w sprawie zatrudnienia od września kontrolerów ruchu drogowego (tzw. Pan/Pani STOPek) w celu przeprowadzania uczniów szkoły podstawowej przy ul. Kameralnej przez przejście dla pieszych, na którym doszło ostatnio do wypadku. Do placówki uczęszcza aż 2000 dzieci. Pod petycją podpisało się już pół tysiąca osób.
Jak poinformowała Agnieszka Kobza, sekretarz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Józefosławiu szkoła nie występowała i nie będzie występować do gminy w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu w pobliżu placówki. – Skrzyżowanie jest bezpieczne i dobrze oznakowane, problemem jest, aby wszyscy uczestnicy ruchu przestrzegali przepisów ruchu drogowego – podkreśliła.
Na Kameralnej uwag nie było
– Jeśli chodzi o wnioski czy uwagi związane z bezpieczeństwem uczestników ruchu przy szkole na ul. Kameralnej, to do urzędu nie wpływały uwagi – informuje Joanna Ferlian-Tchórzewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. – Nie było też wniosków o zatrudnienie tzw. Pana czy Pani STOPka w Józefosławiu. Jeśli któryś z dyrektorów zgłasza taką potrzebę, oczywiście ta forma wsparcia dla dzieci przy przechodzeniu przez przejście jest realizowana. Tak było np. w ubiegłym roku w Głoskowie. Oczywiście jeśli do urzędu wpłynie wspomniana petycja w sprawie zatrudnienia Pani/Pana STOPka, odpowiemy na nią autorom. Skonsultujemy też tę kwestię z dyrektorem szkoły – dodaje Ferlian-Tchórzewska. – Czy przy gminnych szkołach jest bezpiecznie? To problem bardziej złożony niż sama kwestia organizacji ruchu – zauważa Ferlian-Tchórzewska. – Gmina ze swojej strony stara się zrobić jak najwięcej, by to bezpieczeństwo poprawić. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, zmianę organizacji ruchu, doświetlamy przejścia dla pieszych i od lat prowadzimy akcje związane z edukacją, nie tylko dzieci, ale również rodziców w kwestii bezpiecznego poruszania się po drogach.
Wraz z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie urzędnicy przygotowali specjalny film oraz cykl postów w mediach społecznościowych prezentujący organizację ruchu i przypominający zasady bezpieczeństwa. – Straż miejska odwiedza szkoły z miasteczkiem ruchu drogowego, o edukację związaną z bezpieczeństwem drogowym dbają też nauczyciele i wychowawcy. Jednak ostatecznie to, czy w danym miejscu jest bezpiecznie, zależy też od samych uczestników ruchu i przestrzegania wspomnianych zasad oraz przepisów kodeksu drogowego – podkreśla Joanna Ferlian-Tchórzewska.
W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb dziewczynki, którą na ul. Kameralnej potrącił autobus. Wyjaśnianiem szczegółowych okoliczności obu tragicznych zdarzeń zajmuje się policja pod nadzorem prokuratora.
Niestety wczoraj doszło do kolejnej tragedii z udziałem dziecka. 9-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala po tym, jak potrąciło ją kilka samochód. Dziewczynka wbiegła na jezdnię poza przejściem dla pieszych.
Napisz komentarz
Komentarze