Logo, które od dziś będzie symbolem Muzeum Piaseczna, jest proste. Składają się na nie cztery belki. Pierwsze trzy symbolizują literę M jak muzeum. Odpowiadają też trzem budynkom, w których będzie się ono mieściło. Są to Poniatówka (znajdująca się w Parku Książąt Mazowieckich), Dom „Zośki” (w Zalesiu Dolnym) oraz Stara Plebania, w której po zakończeniu remontu mają znaleźć się główne zbiory i ekspozycje muzealne. - Trójkąt w logo jest nawiązaniem do typografii szeryfowej, która kojarzona jest z historią. Cztery belki razem tworzą monogram MP. P jak Piaseczno – wyjaśnił symbolikę stworzonego przez siebie logo Jakub Ferenc.
Na uroczystości rozstrzygnięcia konkursu w Piaseczyńskim Ratuszu obecni byli: burmistrz Daniel Putkiewicz, Violetta Jarząbkowska dyrektor muzeum, pracownicy właśnie powstającej placówki, przedstawiciele jury konkursowego oraz Ewa Ferenc mama zwycięzcy.
Twórca logo: Piaseczno nas urzekło
Jakub Ferenc przeniósł się do Piaseczna niedawno razem z rodziną, sprzedając mieszkanie w centrum Warszawy. - Poszukiwaliśmy miejsca na nasz rodzinny dom, jeżdżąc po miejscowościach wokół Warszawy – opowiada zwycięzca konkursu. - Piaseczno nas urzekło, wszystko w mieście jest zagospodarowane. Nie ma bałaganu. Razem z rodziną postanowiliśmy więc kupić tu dom - mówi.
- Jestem bardzo wzruszona i dumna z syna. Jakub jest w biznesie od wielu lat, ma oryginalne projekty i wiem, że jest utalentowany – powiedziała obecna na spotkaniu w Ratuszu Ewa Ferenc mama zwycięzcy. – Choć mieszkamy w Piasecznie od niedawna, w pełni się utożsamiamy z tym miastem. Zmęczyła nas Warszawa i szukaliśmy miejsca do życia bliżej natury. Teraz mieszkamy w pięknym miejscu! Z naszego domu jest niedaleko, bo trzy minuty spacerkiem, do Domu Zośki, często więc wybieramy się tam na historyczne spacery - dodaje.
Historia to też historia miast
- Chciałbym, żeby dzięki temu muzeum moi dwaj synowie, którzy teraz mają 12 i 14 lat, spojrzeli na historię także poprzez wydarzenia, które zazwyczaj umykają uwadze, ale za to są istotne dla powstawania miast, tworzenia się instytucji, a także ewolucji stylu życia mieszkańców – mówi Daniel Putkiewicz burmistrz Piaseczna. – Chciałbym więc żeby poznali historię poprzez pryzmat tego, kto na przykład zdecydował o tym, że w mieście powstanie kanalizacja, albo podjął decyzje o zbudowaniu mostu. Często zawdzięczamy to społeczności lokalnej. Inspiracją do takiego myślenia o naszej przeszłości była dla mnie książka Rafała Matyi „Miejski grunt”, który postulował, aby opowiadać historię od drugiej strony, czyli od tego, co działo się w miastach – dodaje burmistrz.
Zdaniem Daniela Putkiewicza: - Polityka miejska to przyszłość. Na forum Unii Europejskiej zajmujemy się właśnie tym jak organizować metropolie. Zajmujemy się tym także w Piasecznie, współtworząc razem z innymi samorządami Metropolię Warszawską – dodał burmistrz.
Daniel Putkiewicz ma nadzieje, że ktoś kiedyś dostrzeże, że w tym czasie, kiedy pełnił funkcje burmistrza, pomimo wielu problemów i kryzysów, bo przecież: pandemia i wojna w Ukrainie, udało się wiele zrobić dla miasta. - Nie chcę jeszcze przechodzić do historii – uśmiecha się burmistrz – bo też wiele jeszcze do zrobienia przed nami – dodaje.
Powstaje już strona muzeum w necie
Logo pojawi się już dziś na Facebooku Muzeum Piaseczna. Ponieważ istnieje już logo muzeum, będzie mogła powstać także strona internetowa muzeum zgodna z kolorystyką przyjętego logo. Przypomnijmy, że przed końcem roku ma wreszcie dojść do oczekiwanego przez mieszkańców zakończenia remontu starej plebani, a więc otwarcia Muzeum Piaseczna. Czy tak będzie? Jak zapewniła nas dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska: - Remont starej plebani, gdzie ma być główna siedziba Muzeum Piaseczna, idzie zgodnie z harmonogramem. Prace postępują. Mamy więc nadzieje, że dotrzymamy terminu otwarcia muzeum – dodaje Violetta Jarząbkowska.
Napisz komentarz
Komentarze