Zabytkowy budynek stacyjki w Zalesiu Dolnym został wzniesiony ponad 90 lat temu. Zbudowany w popularnym jak na tamte czasy zakopiańskim stylu, w większości z drewna.
Od kilku dobrych lat stacyjka jest w opłakanym stanie. Na profilu Zalesie Dolne – historia i teraźniejszość na jednym z portali społecznościowych czytamy: „Budynek stacyjki „Miasto Las Zalesie”, pomimo że z oddali wygląda niemal bez zarzutu, jest w złym stanie. Przez lata obiekt zapadł się w ziemię ok. 30cm lub więcej i wymaga wylewarowania”.
Budynek wymaga remontu
Autor postu wymienia wiele innych problemów, które należy rozwiązać jak brzydkie okiennice, czy kolor, co do którego zdania są podzielone.
– Tak ten żółty jest jakiś taki nieatrakcyjny. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie go w innych kolorze – ocenia wygląd budynku mieszkaniec Zalesia Dolnego.
Nowy najemca to nadzieja wszystkich zainteresowanych losem stacyjki na poprawę jej stanu technicznego, ale także przywrócenie świetności.
– Ja słyszałam, że stacyjka na pewno zostanie odmalowana. Mam nadzieję. Ja mieszkam w Zalesiu całe życie i naprawdę uwielbiam ten budynek. Pamiętam w młodości to było takie miejsce spotkań, na zasadzie no to umawiamy się pod stacyjką. Dobrze, że jest nowy gospodarz może wreszcie to miejsce odżyje na nowo – mówi mieszkanka miejscowości.
Budynek pół roku temu wynajęło od Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Jak możemy przeczytać na ich profilu.
Nowy najemca, nowa nadzieja
„Ten stylowy domek, który od 2023 roku stał się siedzibą STFZ, zyska nowy charakter, będzie miejscem artystycznych doznań i inspiracji”.
Mieszkańcy Zalesia Dolnego mają nadzieję, że tak właśnie będzie, ponieważ to miejsce to kawałek historii okolic Piaseczna.
Niedzielny Dodatek Ilustrowany „Gazety Warszawskiej” z lat 30 tych ubiegłego wieku w jednym ze swoich numerów opublikował artykuł o nowo powstającym, nowoczesnym podwarszawskim osiedlu właśnie na terenie dzisiejszego Zalesia Dolnego. To co było jedną z najważniejszych informacji w przekazie autora to budowa stacji kolejki w miejscowości, co miało zachęcić do przeprowadzki:
„W samym Zalesiu kończy się już budowa stacji kolejki i w najbliższym czasie oprócz pociągów idących do Grójca, wszystkie pociągi dochodzące do Piaseczna, będą dochodzić do Zalesia. Podróż koleją trwa od 35 do 45 minut”.
Napisz komentarz
Komentarze