Piaseczyński WOPR apeluje do mieszkańców i turystów wypoczywających nad Wisłą w powiecie piaseczyńskim i w powiecie otwockim. Obecnie zaobserwowano szybkie podwyższanie się poziomu rzek w efekcie opadów w południowej i środkowej części kraju.
Na wodowskazie w Gusinie (wodowskaz znajdujący się na prawym brzegu przed Wysoczynem) poziom Wisły wzrósł z 53 cm dnia 08.08.2023 r. do 159 cm dnia 10.08.2023 r. (to dzisiejszy czwartek). Trend jest rosnący, więc Wisła jeszcze zwiększy swój poziom.
W związku z sytuacją, która może się zmieniać bardzo szybko, ratownicy apelują o ostrożność, głębokość wody przy popularnych, ale niestrzeżonych plażach, będzie znacznie większa, co najmniej 1 metr głębokości więcej. Zatem należy uważać na całym odcinku Wisły w powiatach piaseczyńskim i otwockim, w szczególności w gminie Góra Kalwaria, gminie Konstancin-Jeziorna, gmina Karczew. WOPR prosi wziąć pod uwagę te zmiany przy wybieraniu się na wypoczynek nad wodę, plaże i poziom wody będą zupełnie inne niż przez ostatnie tygodnie.
Ratownicy z Piaseczyńskiego WOPR – Grupy Interwencyjnej Góra Kalwaria dodatkowo apelują do kajakarzy, spływających na SUPach bądź łodziach o zakładanie kamizelek asekuracyjnych lub ratunkowych. Pływanie na mniejszych jednostkach na przyborowej wodzie jest znacznie trudniejsze i ryzykowne, bowiem z wodą spływają konary drzew, całe drzewa i innego rodzaju elementy niesione przez podwyższony poziom rzeki.
Jak pisaliśmy pod koniec lipca w Przeglądzie Piaseczyńskim Nad wodą trzeba włączyć myślenie Wisła to rzeka żywioł, zdradliwa i rządzi się swoimi prawami. Potrafi zmienić się z dnia na dzień. Ponadto znajduje się na niej wiele podwodnych przeszkód. Z brzegu nie sposób ich dostrzec. Pływanie w tej rzece zagraża, więc życiu. Mimo to każdego roku odnotowywane są ofiary śmiertelne, a interwencji ratowników jest, aż nadto. Ale to nie rzeka jest winna, to człowiek.
Brak wiedzy o rzece to główny powód, że ludzie bez obaw wybierają to miejsce i często nie zważają na niebezpieczeństwo.
- Nad wodą trzeba włączyć myślenie. Człowiek musi myśleć, myśleć o sobie i z którymi przyszedł nad wodę. Jeżeli to są dzieci, to nie można ich spuszczać z oczu i cały czas je nadzorować. Bo w przypadku rzeki to jest moment nieuwagi i dziecko może być porwane przez nurt – mówił Piotr Rytko prezes Piaseczyńskiego WOPR.
Przypominamy dzikie plaże, to miejsca niestrzeżone. Wybierajcie kąpieliska monitorowane.
Bądźcie ostrożni w ten weekend!
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze