Ponowne badania próbek wody pobrane przez Sanepid w każdym przypadku wyeliminowało przekroczenie parametrów Coli oraz Enterokoki. Mimo wiedzy, że woda jest bezpieczna, mieszkańcy nadal żyją tym, co się wydarzyło. Otrzymaliśmy wiele sygnałów od czytelników, którzy nie kryją swojego niezadowolenia z działań podjętych przez gminy w tak kryzysowym momencie. Większość zarzuca władzom lokalnym opieszałość w informowaniu mieszkańców i brak konkretnych wskazówek, jak należy postępować.
Skargi w Lesznowoli
Najwięcej uwag co do działań lokalnych władz podczas kryzysu wodociągowego wysuwali mieszkańcy w gminie Lesznowola, co można było zaobserwować także w mediach społecznościowych. Na jednym z portali internetowych mieszkańcy zarzucili gminie zbyt późne poinformowanie o wykryciu w wodzie bakterii groźnych dla zdrowia. Co więcej, byli i tacy, którzy poinformowali, że dowiedzieli się dopiero dobę po komunikacie o zagrożeniu.
Jedna z użytkowniczek portalu zasugerowała, że w tym czasie, gdy nikt nie wiedział o zaistniałej sytuacji, wszyscy korzystali z wody, czego wynikiem były problemy zdrowotne kilku mieszkańców Janczewic.
– Ja takich sygnałów o problemach zdrowotnych związanych z zanieczyszczoną wodą z wodociągu nie miałam. Owszem sms na temat sytuacji dostałam w sobotę rano. Od razu zaczęłam obdzwaniać wszystkich w mojej wsi, aby nie korzystali z wody do celów spożywczych. Niektórzy mieszkańcy dowiadywali się od sąsiadów i sami dalej przekazywali wiadomość. Jeśli chodzi o jakiekolwiek uwagi, jakie otrzymałam, to brak wystawionych beczkowozów przez Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne, tak jak to miało miejsce w gminie Tarczyn, czy gminie Prażmów – mówi sołtys Janczewic Mirosława Jabłonowska.
Nie było zgłoszeń
Poprosiliśmy o komentarz Urząd Gminy w Lesznowoli, czy ktoś z mieszkańców zgłosił problemy ze zdrowiem podczas lub po kryzysie związanym z zanieczyszczoną wodą w wodociągach.
– Z informacji zebranych w Urzędzie wynika, że do Urzędu Gminy Lesznowola nie wpływały zawiadomienia od mieszkańców Sołectwa Janczewice dotyczące przypadków zatruć wodą z kranu. Na adres mailowy Urzędu wpłynął jeden mail, którego nadawca – określający się jako mieszkaniec Gminy Lesznowola, sygnalizował kłopoty zdrowotne występujące od tygodnia. Korespondencja została skierowana do Lesznowolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. – odpowiedziała Agnieszka Adamus z Urzędu Gminy Lesznowola.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Piasecznie poinformowała, że w okresie od dnia 1.08.2023 r. do 10.08.2023 r. do Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piasecznie nie wpłynęło żadne zgłoszenie z placówek ochrony zdrowia o wystąpieniu zachorowań objawiających się wymiotami czy biegunkami, wśród mieszkańców Janczewic. Ponadto sanepid przekazał, że nie wpłynęły zgłoszenia mieszkańców Janczewic o przypadkach zatruć wodą do spożycia.
7 sierpnia władze gminy Lesznowola wraz z LPK przekazały, że otrzymane wyniki powtórnego badania potwierdzają, iż woda z kranu nie zawiera bakterii i nadaje się do spożycia.
Jeśli kiedykolwiek w takiej sytuacji, jaka miała miejsce w naszym powiecie w związku z zanieczyszczoną wodą wystąpią przypadki zachorowań należy niezwłocznie zawiadomić Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Piasecznie, gminne przedsiębiorstwo komunalne, ewentualnie władze gminy. Tylko w ten sposób powinno się postępować w trosce o zdrowie nas wszystkich. Portale społecznościowe i anonimowe wiadomości nie rozwiążą problemu.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze