Tylko w miniony długi weekend w Polsce utonęło 20 osób. Były to pracowite dni także dla ratowników z Piaseczyńskie WOPR - Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria. W tym czasie wielokrotnie interweniowali, a we wtorek 15 sierpnia wciągnęli na łódź mężczyznę, który – jak relacjonują WOPR-owcy, w nurcie Wisły, stracił siły i nie był już w stanie dopłynąć do brzegu. Na szczęście zespół patrolowy był w pobliżu mostu samochodowego i nie doszło do tragedii, ale WOPR-owcy niezmiennie apelują o ostrożność i nieprzecenianie swoich możliwości. Przestrzegają nie tylko kąpiących się, ale także kajakarzy, spływających na SUPach bądź łodziach o zakładanie kamizelek asekuracyjnych lub ratunkowych. - Pływanie na mniejszych jednostkach na przyborowej wodzie jest znacznie trudniejsze i ryzykowne, bowiem z wodą spływają konary drzew, całe drzewa i innego rodzaju elementy niesione przez podwyższony poziom rzeki - tłumaczą WOPR-owcy.
Wchodzenie i próba przepłynięcia Wisły to narażanie się na ogromne niebezpieczeństwo. Rzekę tę cechuje silny nurt, z którym "może przegrać" nawet najlepiej wyszkolony pływak. W dodatku jej dno może się zmieniać, i to gwałtownie, jak również poziom wody. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady sierpnia odnotowano jego wzrost o ponad metr!
Tragiczne statystyki
Niestety statystyki utonięć w Polsce co roku są przerażające. W ubiegłym roku utonęło 419 osób, z czego połowa tragedii rozegrała się w wakacje.
Tylko w czerwcu i w lipcu tego roku utonęło 121 osób. W sierpniu najwięcej utonięć miało miejsce właśnie w długi weekend, a łącznie w tym miesiącu poprzez utonięcie zmarły 43 osoby.
Jak zadbać od bezpieczeństwo nad wodą?
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od tego, czy będziemy stosować się do podstawowych zasad:
- pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
- zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
- a kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
- nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych do kąpieli,
- nie wchodź do wody po alkoholu
- wyjdź z wody gdy tylko poczujesz się zmęczony lub doznałeś skurczu mięśni.
- korzystając ze sprzętu wodnego, łódki wiosłowej, roweru wodnego czy kajaku, zawsze pływaj w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze