Podczas zeszłorocznych prac na basenie w Górze Kalwarii wyremontowano hol i korytarz, przeprowadzono renowację urządzeń podbasenia (pompy, silniki) i wymieniono wodę.
Biorąc pod uwagę, iż wszystkie te działania były bardzo potrzebne to nadal lista prac remontowych jest długa. Basen w Górze Kalwarii wciąż czeka na remont generalny, który przede wszystkim pomoże zmniejszyć koszty eksploatacji, ale także zwiększy komfort wszystkich użytkowników.
- Obecnie przygotowywany jest projekt znaczących prac modernizacyjnych, przede wszystkim pod kątem poprawy efektywności energetycznej obiektu. W tym przypadku inwestujemy w system wentylacji – chodzi tu głównie o precyzyjne sterowanie systemem wentylacji, czyli powiązanie i zautomatyzowanie powiązania temperatury wody, powietrza w hali oraz powietrza na zewnątrz obiektu – informuje Piotr Chmielewski, Naczelnik Wydziału Promocji i Informacji w Urzędzie Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
Chmielewski dodaje, że poprawiona zostanie także sterowalność węzłów cieplnych, poprzez które dociera do basenu ciepło z elektrociepłownie oraz pomp działających na basenie, chodzi tutaj o zastosowanie energooszczędnych, nowoczesnych rozwiązań.
– Zmianie ma ulec także sterowanie siecią zasilania energetycznego w obiekcie. Obecnie przygotowujemy także montaż paneli fotowoltaicznych na budynku, aby obniżyć koszty energii elektrycznej – informuje Piotr Chmielewski z urzędu miasta.
Obecnie na basenie przeprowadzany jest gruntowny remont zbiorników przelewowych, który miał zakończyć się w poniedziałek 17 września. Jak informuje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii przerwa technologiczna została wydłużona do końca miesiąca.
Obiekt rekreacyjno-basenowy w Górze Kalwarii został wybudowany w 1999 roku. Od samego początku był wizytówką gminy. O jego złym stanie technicznym oraz wysokich kosztach utrzymania nie raz dyskutowano, między innymi podczas jednej z zeszłorocznych sesji rady miejskiej. Mimo jak najszczerszych chęci lokalnych władz całościowego wyremontowania obiektu, zawsze w takich przypadkach chodzi o pieniądze. Niestety zdobycie takich dużych funduszy nie jest łatwe, dlatego wyjściem jest przeprowadzanie remontu etapami.
Dla przykładu, remont powstałego w 1998 roku basenu przy ul. Kasprzaka w Warszawie, kosztował blisko 12 milionów złotych. Warto jednak podkreślić, że prace zostały zakończone w 2019 roku, a od tego czasu ceny materiałów budowlanych wzrosły kilkakrotnie.
W sąsiedzkim powiecie, a dokładnie w Otwocku z kolei powstanie ogromna pływalnia z atrakcyjnym zapleczem rekreacyjno – relaksacyjnym za ponad 100 milionów złotych. Z czego ponad 77 milionów złotych pochodzi z dotacji rządowych.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze