Profesor Jakub Lewicki poinformował, że decyzja, którą wydał była potrzebna, ponieważ przeprowadzenie prac konserwatorskich i budowlanych ma zapobiec zniszczeniu zabytku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Drewniany dwór prawdopodobnie zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku znajduje się w rejestrze zabytków od 16 maja 2016 roku. Przez wiele lat jego stan ulegał zniszczeniu. Jak czytamy na profilu w mediach społecznościowych Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tym czasie podejmowano szereg działań dotyczących dworku w Turowicach, który popada w ruinę.
„Skierowaliśmy wniosek do prokuratury. Następstwem było postępowanie w sądzie. 17 czerwca 2021 roku Sąd Rejonowy w Piasecznie umorzył warunkowo postępowanie w związku z zawarciem z ugody mediacyjnej. Jej warunki dotyczyły zobowiązania właściciela do przeprowadzenia robót budowlanych polegających na odrestaurowaniu (odbudowie) drewnianego dworu. 15 lutego 2023 r., skierowaliśmy do Sądu Rejonowego w Piasecznie wniosek o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego, wskazując, iż oskarżony nie wykonał określonych w niej postanowień, co prowadzi do dalszej degradacji obiektów zabytkowych. Oprócz tego cyklicznie kontrolowaliśmy obiekt.”
Zespół dworsko-parkowy w Kawęczynie-Turowicach w skład którego wchodzi drewniany dwór i pawilon parkowy, zwany kaplicą wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku, ale trzy mostki dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Do dzisiaj mimo znacznego zniszczenia obiektu zachował się w pierwotnym kształcie. Otaczający go park wpisuje się w rozpowszechniony w tamtym czasie na terenie Polski typ parku krajobrazowego o naturalnym, swobodnym ukształtowaniu, opartym o naturalne formy terenu.
Napisz komentarz
Komentarze