Drugi Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji wystartuje punktualnie o godzinie 12.30. Na uczestników czeka 5-kilometrowa trasa, która prowadzi przez najpiękniejsze tereny uroczyska Zimne Doły. Zmagania sportowe poprzedzi konferencja prasowa inaugurująca 17. edycję kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, która będzie poświęcona depresji wśród seniorów.
Jak podkreślają organizatorzy, najważniejsze jest pokonanie trasy, dlatego też 15 minut po starcie ruszy grupa, która przemaszeruje cały odcinek. Badania niejednokrotnie potwierdzały, że aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo, ponieważ, wpływa na zwiększenie odczuwania zadowolenia z życia i jego jakości. Tego dnia będzie można zapoznać się z najnowszymi wynikami badań przeprowadzonych wśród starszych osób oraz dowiedzieć się jak skutecznie leczyć chorobę i jak ważna jest aktywność fizyczna w profilaktyce zdrowia psychicznego.
– Lasy pokrywają 1/3 powierzchni kraju i wciąż ich przybywa. Ten obszar to nie tylko ostoja przyrody i miejsce rekreacji, ale także fundament naszego zdrowia. Las oczyszcza powietrze, poprawia mikroklimat, dostarcza surowców zielarskich i koi nerwy. Dobitnie pokazał nam to czas pandemii: dzięki lasom przetrwaliśmy go w lepszej kondycji. Każda aktywność fizyczna w lesie przynosi o wiele więcej korzyści dla organizmu niż gdyby ją podejmować w mieście czy na hali sportowej– mówi Józef Kubica – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Siłą całej kampanii są ambasadorki i ambasadorzy, wśród których znajdują się wybitni aktorzy: Andrzej Seweryn, Wiktor Zborowski, Artur Barciś oraz artystki jak Dorota Rabczewska „Doda” i Wirginia Szmyt „DJ Wika”.
Z danych policji wynika, że co trzecia osoba z ponad 5 tysięcy Polek i Polaków, którzy popełnili w zeszłym roku samobójstwo, to seniorzy z grupy 60+. Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną właśnie z powodu towarzyszących jej myśli samobójczych.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze